Špunti na vodě, zámecké letní kino 27. 8 od 20 hodin...Noční prohlídka - další vydařená prázdninová akce...

Kastelán Jaroslav Hrubý říká, že má štěstí na dobré lidi. Jak se zdá, má to dobré také „nahoře“. Jak si jinak vysvětlit, že v den určený k noční prohlídce zámku, v sobotu 19. srpna, ještě po čtvrté hodině odpoledne lilo jak z konve a za půl hodiny už nebylo po dešti ani památky. Nad Městem Albrechticemi a Linhartovy. Jinak stále pršelo snad všude.

Přijatelné počasí vydrželo až do ukončení putování 1732 návštěvníků 8 500 svíčkami osvětleným zámkem a až do bouřlivých ovací oceňujících mimořádně krásný ohňostroj.

Celý text a všech 39 fotografií - klikněte ZDE


Novinka - virtuální prohlídka zámku - 22 sférických panoramat...

Osobní návštěvu zámku v Linhartovech za doprovodu šikovných a vstřícných průvodců nemůže nic nahradit. Snad právě i proto vám nabízíme možnost seznámit se v předstihu, třeba z křesla v obývacím pokoji, s prostředím historického objektu ležícího na hranicích s Polskem. Na pravostranném břehu řeky Opavice v obci Linhartovy, v půli cesty mezi Městem Albrechticemi a Krnovem a usnadnit vám tak rozhodování, kam v době dovolené nebo o nejbližším víkendu na výlet.

V připojeném okně je k dispozici 22 sférických panoramat, seřazených podle prohlídkové trasy. Snímky můžete nechat rotovat automaticky. Nic vám ale nebrání je zastavit a mezi jednotlivými sférickými panoramaty přecházet klikáním na ikony v levé části dolního menu. Stejně tak můžete kliknout na obrázek reproduktoru a vypnout průvodní hudbu nebo hned prostřednictvím vpravo sousedící ikonky zastavit rotaci snímků. Kompletní seznam expozic, včetně možnosti jejich návštěvy v libovolném pořadí, je k dispozici prostřednictvím pole, které je umístěno v horní části okna. Stačí kliknout na trojúhelníček a dál prostřednictvím myši listovat a posouvat se v nabídce a vybírat dle svého zájmu. A k čemu jsou čtyři samostatné šipky v dolním menu? Jejich prostřednictvím můžete libovolně měnit směr pohledu do místností v rozsahu 360 x 180 stupňů. Zatím co čtyři šipky umístěné v jednom poli umožují maximalizaci okna na celou plochu monitoru. Vyzkoušejte si to... Starší prohlídky z roků 2014 a 2015 jsou k dispozici ZDE.

Panoramatické fotografie a text Karel Knapp


Letní kino na nádvoří zámku v Linhartovech...Kastelán Jaroslav Hrubý vymýšlí pořád něco nového. Tentokrát ve spolupráci s panem Tomeškem, ředitelem kina Mír v Krnově. Letní 16-ti milimetrové kino na zámeckém nádvoří. Za špatného počasí pak v zámecké výstavní síni. Promítat se tedy bude v každém případě, vždy v neděli. Poprvé 23. července hned po setmění ve 21 hodin. Na programu je černobílý film Pyšná princezna (vstupné 40 Kč). Další, tentokrát již barevný film, Princezna se zlatou hvězdou na čele, je připravený k potěše milovníků filmového plátna na 13. srpna, začátek ve 20.30 (vstupné 40 Kč). Jako třetí v pořadí a poslední v sezóně 2017 se divákům představí novější barevný film Špunti na vodě. A to 27. srpna od 20 hodin (vstupné 80 Kč).


Zveme vás na zámek. Šestnáct nových expozic...

Těžko asi hledat člověka, který by za svůj život nenavštívil alespoň jednou nějaký historický objekt, hrad či zámek. Co si z takové návštěvy za pár dnů, měsíců nebo let pamatujeme? Děti školou povinné v tom mají jasno. „Tam“ měli velké papuče, které výborně klouzaly po nablýskaných parketách.

Takové prostředí vám nabídnout nemůžeme. Nemáme téměř nic z toho, co bývá obvyklé na jiných zámcích. Linhartovský zámek, nacházející se několik desítek metrů od hranice s Polskem při pravém břehu řeky Opavice mezi Krnovem a Městem Albrechticemi, zůstal po druhé světové válce naprosto zdevastovaný a vyrabovaný... Další podrobnosti a  fotografie ZDE.


Od zámku už není daleko na rozhlednu a pohádkovou stezku...

Prázdniny, to je doba koupání, výletů a procházek. A je jedno, jestli jste u moře anebo jen „doma“. Jestli pro vás platí to poslední a rozhodli jste se navštívit zámek v Linhartovech, pak nebude špatné vědět, kam můžete vyrazit dál. Na kole, autem nebo pěšky. Co by kamenem dohodil je od zámku rozhledna nad Městem Albrechticemi na Hraničním vrchu a od ní už jen kousek začíná u kapličky „Pohádková stezka ke Krtečkově studánce“.

Nenáročná cesta s jedenácti zajímavými zastaveními pro děti, kde mohou plnit různé úkoly. Pohoupat se na jelenovi, házet šišky na cíl, zavolat si na Hejkala, podívat se na ztracený hrad Burkvíz, prolézat bludištěm, vyzkoušet si houpačku, přebíhat po hadovi, pohrát si s vodou u Krtečkovy studánky ... A to jsme nevyjmenovali úplně všechny možnosti. Na konci putování si můžete zazvonit na pohádkový zvoneček. Cesta se dá bez větší námahy zvládnout i s kočárkem. Dospělým se určitě budou líbit výhledy do krásné krajiny i barevnost květin, bodláků a přelétajících motýlů.

Další podrobnosti o rozhledně ZDE a o pohádkové stezce ZDE...