Muzeum kočárků v Městě Albrechticích

Není v naší zemi člověka, který by neměl osobní zkušenost s dopravním prostředkem určeným k převážení dětí, s kočárkem. Ať již jako dětský pasažér nebo ve věku pozdějším - pokud se stal rodičem. A je úplně jedno, jestli to byl kočárek starý, zánovní nebo zcela nový. Tříkolový, na nízkém či vysokém podvozku. Jestli byl skládací, pérovací, typu vanička, se sklopnou střechou nebo sportovní.

 

Bez záclonek i se záclonkami. Nebo tzv. loutkový, sloužící ke hraní dětem při převážení panenek. Jejich vzhled a technické vybavení se měnilo a mění jako svět kolem nás.
 

Panoramatické fotografie můžete ovládat pomocí ikonek...


Snad tomu chtěla šťastná rodinná událost, kdy se před dvaceti lety narodila manželům Haně a Zdeňku Břicháčkovým dcera Kristýnka. Babička Lída pro vnučku opravila kočárek, „malou košatinku“. To ještě nikdo netušil, že je to počátek dnes již úctyhodné sbírky 155 kočárků, z nichž 7 ještě čeká generální oprava a 310 panenek včetně 25 z nich, rovněž čekajících na renovaci.
 

 


Srovnáme-li vše se stavem, kdy bylo v roce 2012 díky vstřícnosti kastelána linhartovského zámku Jaroslava Hrubého v uvedené historické budově vůbec poprvé vystaveno „pouhých“ 50 kočárků a přibližně 80 panenek, pak se jedná o úctyhodně rychlý rozvoj zajímavé sbírky. Koníček, původně jen paní Hany Břicháčkové, si rychle získal také jejího manžela Zdeňka.
 

 


Tak, jak přibývalo během sezóny dárců kočárků z řad přátel a kamarádů, ale i od návštěvníků zámecké expozice z různých koutů celé republiky (dokonce i z Bulharska a Slovenska), tak přímo úměrně ubývalo místa v rodinném domě, kde si pomalu nebylo kam sednout. Pochvalný zápis od dcery v zámecké návštěvní knize – mamko, máš to moc krásné, ale s dovětkem, domů už to netahej, byl zřejmě rozhodujícím impulzem pro vybudování muzea kočárků ve žlutém domečku na ulici Osvobození v Městě Albrechticích.
 

 


Na fasádě je dodnes nápis Minimuzeum kočárků. Ale zájemce o návštěvu je potřeba ujistit, že už vůbec nejde o žádné „mini“, ale opravdu o muzeum. Domek je plný, a ani to už nestačí. Část exponátů je přechodně umístěna v nedalekém 300 metrů vzdáleném depozitáři v prostorách pana Rostislava Krále. 36 kočárků Liberta je umístěno na zámku v Neplachovicích. Sbírka kočárků je zaměřena zejména na české výrobky TDV, Liberta, Ferona a Hiko. Manželé Břicháčkovi se však nebrání ani přírůstkům jiných značek.
 

 


Většinu oprav, odstraňování nečistot a rzi i renovaci nátěrů si provádějí sami. Ale jak oba říkají. Jsou rádi, že jim již několikrát s rekonstrukcemi dětských dopravních prostředků nezištně pomohli pánové Karel Kotrla a Jan Kršňák. Je potěšitelné, že kočárků a panenek ve sbírce stále přibývá. Ať již nákupem prostřednictvím internetových aukcí nebo formou darů od přátel i návštěvníků muzea. Proto se není čemu divit, že se neustále zvyšuje počet návštěvníků za dobrovolné vstupné.
 

 


To vede pana Břicháčka k úvahám, jestli formou přístavby nerozšíří stávající žlutý domeček anebo část sbírek časem přesune po dohodě s kastelánem Jaroslavem Hrubým na zámek v Linhartovech.


Kontaktní informace:

Zdeněk Břicháček, telefon: +420 608 900 207
Osvobození 1, Město Albrechtice, PSČ 793 98
www.muzeum-kocarku.webnode.cz
e-mail: brichacek6@seznam.cz nebo muzeum-kocarku@seznam.cz

 

GPS: 50°9'49.061"N, 17°34'15.931"E (kliknutím na mapu ji maximalizujte)


Panoramatické foto, foto a text Karel Knapp