Poněkud skryté zázraky …

Zdeněk Pošíval –  www.pozitivninoviny.cz

Přestože dnešního hosta znám teprve od neplánované červnové návštěvy, těším se z tohoto osobního a neobyčejného setkání: výrazně mi připomnělo často opomíjenou pravdu, že kulturní hodnoty nevznikají toliko z usnesení úřadů či politicky motivovaných orgánů, ale hlavně a především z veliké vůle, iniciativy, kromobyčejné snahy a talentu jediného odhodlaného člověka. Při červnovém putování po Slezsku jsem se totiž ocitl na místě, jež mě mimořádně zaujalo: leží na státní hranici mezi Krnovem a Městem Albrechtice a od Polska jej dělí potok. Místo se nazývá Linhartovský zámek

Sám o sobě by zasloužil pozornost třeba ve formě reportáže, jenomže hodnota památky a jejího parku nespočívá toliko v podobě historického muzeálního objektu. Jde tu totiž o zcela novou výstavní koncepci, jež determinuje destinaci v neobvyklém a hlubším významu, než jak převažuje v našem povědomí obraz interiéru hradů a zámků.

Expozice Linhartovského zámku je překvapující, zaměřuje se tematicky na širokou veřejnost, včetně dětského návštěvníka. Chvíle zde strávené jsou udivujícím a překvapujícím zážitkem. Teprve, když jsem pronikl do souvislostí vzniku zmíněné skutečnosti, stala se prostě a bez nadsázky v mých očích zázrakem prachobyčejné nevšednosti … (pokračování textu zde).

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.