95. výročí narození keramika Jana Kutálka

  • Home
  • Články
  • 95. výročí narození keramika Jana Kutálka

Slavný keramik Jan Kutálek se narodil v Praze-Nuslích a dětství prožil spolu s o tři roky starším bratrem Gabrielem (stavební inženýr) v rodině poštovního úředníka. Otce však ztratil již v osmi letech. Vyrůstal za laskavé podpory maminky, která byla školená výtvarnice – vyšívačka. V roce 1933 nebyl přijat na Uměleckoprůmyslovou školu. Nastoupil proto studia na soukromé malířské škole Rudolfa Vejrycha, kterou však pro přílišné zaměření na akademickou malbu opustil v roce 1935. Od roku 1940 začíná dráhu samostatného výtvarníka…


Ve své tvorbě se věnoval jak figurálním motivům, tak reliéfním dílům. Jan Kutálek čerpal pro svá díla především náměty z české i řecké mytologie, pověstí a pohádek. Jeho keramika je charakteristická neobvyklou hravostí, nevšední poezií a je obdařena zvláštním pohádkovým kouzlem. Všechny jeho smyšlené postavičky plivníků dostaly od svého autora do vínku i krásně poetická česká jména – např. Líbezník, Pustorálek, Fišpajtl, Hostipas, Pišpartéz, Živenka či Houbovníček. Svojí hravou, poetickou keramikou se nesmazatelně zapsal nejen do dětských duší, ale i do historie české umělecké keramiky. Pana Kutálka jsem obdivoval již od dětství a shodou šťastných náhod se splnil můj sen – mít tyto překrásné pohádkové figurky v našich zámeckých prostorách.

V roce 2007 jsme je poprvé představili veřejnosti a od té doby je tato stálá expozice nedílnou součástí našeho zámku. Vše se mohlo uskutečnit jen díky velké obětavosti a ochotě paní Dany Kutálkové, která nám zapůjčila celou kolekci.

Každou sezónu rozdávají postavičky z pálené hlíny pohodu, radost a úsměv všem návštěvníkům zámku. A já pevně doufám, že tomu tak bude i v letech příštích.

 Hrubý Jaroslav – kastelán zámku

 

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.