Heřman Menzel – pamětník a patriot

„Každý by si měl uvědomit, že jednoho dne opustí tento svět a měl by po sobě zanechat alespoň malé záslužné dílo pro další generace jako nesmazatelnou stopu, že zde na tomto světě nežil nadarmo.“ Myšlenka, životní krédo, které mnohé vypovídá o svém autorovi.

Jsou lidé, kterým je malý celý svět. Na druhou stranu jsou lidé, kteří také zrovna nepatří mezi pecivály, přesto se nejlépe cítí doma. Jsou citově a životními aktivitami vázáni především ke svému rodnému kraji.  Mezi takové rozhodně patří, i přes svůj seniorský věk, neustále činorodý pan Heřman Menzel. Celoživotní obyvatel Linhartov, kdysi samostatné obce, dnes spádové obce Města Albrechtic.
Amatérský astronom a ještě více zapálený amatérský historik zabývající se vším, co se dotýká jeho rodu, Moravskoslezského kraje i svého bydliště, v němž jeho rod žije již od roku 1577. Kolik svého volného času nezištně věnoval sepisování historických událostí týkajících se Linhartovského zámku a pověstí vážících se k němu, to se dá jen těžko spočítat.
Zasloužil se také o to, že zámek, ač tehdy ve velmi špatném stavu, byl zachován dalším generacím, když na jaře roku 1960 spolu s historikem p. Ottou Mouralem iniciovali jeho záchranu před pyrotechniky.
Pan Menzel dodnes rád vzpomíná na oba rodiče, které ztratil v patnácti letech. Na otce, který jej vedl k lásce k rodnému kraji, i maminku, v širokém okolí uznávanou varhanici. Vyučil se sadařem, je uznávaným dendrologem.
Různé životní události a především jeho profesionalita a zájem o uchování přírodního bohatství v našem regionu jej přivedly v sedmdesátých letech k péči o v poválečných letech zanedbávaný zámecký park s rozlohou téměř šest hektarů, původně členěný na rovinatý anglický park a lesopark.
Mnohaleté úsilí Heřmana Menzela za spolupráce manželky Zdeňky, vyjádřené tisíci především nezištně odpracovaných hodin, se projevilo pozitivně. Dokladem je dodnes například sbírka tisů, která patří k nejhodnotnějším v celé České republice.
Postihnout v pár řádcích textu celoživotní práci pamětníka poválečných událostí na zámku v Linhartovech, bývalého správce parku a stálého patriota našeho regionu Heřmana Menzela je nemožné. Jde o člověka, jenž se nesmazatelně zapsal do místní historie. Chcete-li se dozvědět víc, navštivte jeho osobní webové stránky ZDE.
Obsahují různé články, heraldické pověsti i odkazy na weby týkající se „vzpomínek na uplynulá staletí“, zcela vyčerpávající informace o linhartovském parku a zámku, o kostele Povýšení svatého kříže v Linhartovech nebo například zajímavosti o borovici cvilínské.
Celou historii zámku, tak jak ji sepsal pan Filip Menzel a osobními vzpomínkami obohatil pan Heřman Menzel, včetně řady archívních i nejnovějších fotografií můžete zhlédnout ZDE.
Foto a text Karel Knapp
Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.