Historické pohlednice – Hynčice

Opis textu autorů Ladislava Zapletala a Bohuslava Kubalce z propagační brožury vydané odborem pro školství a kultury rady ONV v Krnově, 1959. Další zajímavé informace k historii obce jsou dostupné ZDE (http://cs.wikipedia.org).

K obci patří kromě vlastních Hynčic (v místní lidové jazykové praxi vždy tvar mn. čísla), Velký Valštejn, Malý Valštejn a Ztracená voda. Hynčice se táhnou obloukovitým údolím Opavice, Velký a Malý Valštejn u horního toku Valštejnky, Ztracená voda v údolí jejího přítoku Ztraceného potoka, který teče v době sucha asi 1/2 km pod zemí, a někdejší osada Láč v poříčí Láčského potoka.

Na hranici katastru proti oblasti jindřichovské enklávy je Měsíčný (630 m) a Bukovec (638 m), nad Malým Valštejnem Jivina (692 m), Kapsář (602 m) a Kraví hora (724 m), nad Ztracenou Vodou Skalka (787 m), Jindřichova vyhlídka (793 m) a Milíře (755 m). Mezi Kraví horou a Jindřichovou vyhlídkou je Stráň (747 m). Na pravém břehu Opavice je Obecní hora (673 m), již označuje velký dřevěný kříž, udržovaný na paměť místa, kde se zachránili obyvatelé při katastrofální povodni r. 1903.

Opavice zde přijímá zprava Pastuší potok. Na druhém břehu je trať Vysoké role. Severně od Malého Valštena jsou dvě zalesněná údolí potoků Železný důl a Černý důl; jižně od nich je trať Kaliště. Hynčice se připomínají roku 1377. Na místě domu č. 131 se dochoval příkop a část valu někdejšího tvrziště. Valštejn byl založen r. 1618 a nese přizpůsobené jméno svého zakladatele.

Období průmyslové revoluce vyhánělo obyvatelstvo tohoto kraje. Vystěhovávali se nejvíce obyvatelé Valštejna, kde je horší půda, a to tehdy, když textilní průmysl zničil domácí výrobu plátna a potřebu bělidel. Z 1240 obyvatel Hynčic v roce 1869 zbylo roku 1951 je 769 a v roce 1939 771. Ve Valštejně (Velký a Malý Valštejn a Ztracená Voda) v těch letech žilo 895, 542, 494 obyvatel).

Obyvatelstvo je dnes převážně slovenské (300 slováků, 200 čechů, 10 ostatních), v posledních letech tu bydlí i Řekové (Valštejn). Překrásné horské okolí Valštejna a Ztracené Vody přímo předurčuje tato místa k adaptaci různých prázných  domů pro rekreační účely.

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.