Rozhledna Na Hraničním vrchu

Městský turistický okruh spojuje atraktivní cíle Města Albrechtic:

VRCH DUBÍPOUTNÍ HORAZŘÍCENINA BURKVÍZZÁMEK LINHARTOVYROZHLEDNA HRANIČNÍ VRCH a KAPLIČKA BISKUPICE – SMĚR VRCH DUBÍ. Součástí posledně uvedené trasy je POHÁDKOVÁ STEZKA.

Celý okruh je dlouhý 28 kilometrů. Trasa okruhu je vyznačena vlastním turistickým značením. V terénu nehledejte hustou síť značek malovaných na stromy. Cestami vás provede SYSTÉM ZNAČENÍ TRASY. To je 22 rozcestníků vzdálených od sebe přibližně 2 kilometry.


Od slavnostního otevření rozhledny na Hraničním vrchu u Města Albrechtic v úterý 4. října 2011 již uplynulo hezkých pár měsíců. Nová dominanta našeho regionu je viditelná zdaleka. Ať přijíždíte od Krnova, Hynčic nebo Třemešné, či se díváte z polské strany.

Od roku 2015 pořádá každoročně MěÜ Město Albrechtice sportovně recesistickou akci "Město běží na věže". Jak vše dopadlo letos? Informace včetně videa jsou k dispozici ZDE

Nad korunami, většinou smrkového lesa, vyčnívají dvě čtyřhranné věžičky propojené 18 metrů dlouhou lávkou. Komu nevadí vyjít po 149 schodech, které jsou tvořeny „průhlednými“ pozinkovanými plechovými rošty, až do výšky 25 metrů a nebojí se za silného větru drobných výkyvů zajímavé konstrukce, má vyhráno. 

Vyzkoušejte ikonky, prohlédněte si sedm panoramatických fotografií…

Už mu nic nebrání v rozhledu do malebné krajiny. Při jasném počasí je vidět Praděd, stejně jako krnovskou Cvilínskou rozhlednu v sousedství kostela, i vzdálenější Lysou horu. Svou konstrukcí v republice ojedinělá stavba, jež vznikla propojením dvou bývalých telekomunikačních věží, už vešla do povědomí široké veřejnosti.

 

GPS: 50.1716667N, 17.6041667E

Možná vás k návštěvě inspirují připojené panoramatické i běžné fotografie. K cestě na rozhlednu můžete využít i některou z tras, která je součástí nově vybudovaného městského turistického okruhu.

Následující fotografie včetně náhledů si můžete kliknutím zvětšit.Můžete stoupat nejkratším směrem po silnici na Piskořov, využít k cestě i blízkou polní cestu pod lesem, z níž jsou též krásné výhledy na Albrechtice.

 

Nebo vyrazit od Linhartovského zámku po polské straně směrem do Města Albrechtic a za bývalou celnicí se vydat vzhůru na Hraniční vrch. 

Panoramatické foto, foto a text Karel Knapp

Něco málo z historie

Dvouvěžová rozhledna Na Hraničním vrchu je nejatraktivnějším turistickým objektem na trase Městského turistického okruhu. Rozhledna zcela ojedinělé železné konstrukce, která se skládá ze dvou vyhlídkových ploch spojených kovovou lávkou. Nachází se pár metrů od  česko-polské hranice u Města Albrechtic. Přístup k rozhledně je po modré turistické značce z Města Albrechtic a dále podle značení, asi 3,5 km od města. V roce 2006 se stalo Město Albrechtice majitelem  ocelových příhradových věží postavených původně za účelem přenosu signálu patřících Českým radiokomunikacím. Věže se delší dobu nevyužívali a bylo rozhodnuto o jejich demolici. Po několika jednáních přistoupila radiokomunikační společnost na nabídku Města Albrechtic a odprodala věže za symbolickou cenu 1000 Kč. Bylo rozhodnuto upravit věže na unikátní  objekt rozhledny s ocelovou konstrukcí.  S vynaložením minimálních nákladů  vznikla rozhledna se dvěma vyhlídkovými plošinami propojených lávkou  ve výšce 25 metrů. Možnost takové úpravy věží  byla posouzena statikem Stanislavem Dankem v roce 2007, posuzován byl technický stav a zatížitelnost ocelových věží.  Projekt byl zpracován v roce 2009 projektantem Rudolfem Honem.

Text ing. Ivo Roller

 

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.