Sezóna 2014 je minulostí…

Od neděle 25. května mohli spatřit malí i velcí návštěvníci v prostorách Linhartovského zámku rozsáhlou sbírku legendárních loutek Hurvínka, Spejbla i Máničky. Kulisami a loutkami přispěly Divadlo S+H z Prahy a paní Šlahařová z Vizovic.

Součástí expozice byly také největší papírové sochy již zmiňovaných loutek na světě, které vytvořily děti z Města Albrechtic ve výtvarném kroužku. (Informace o řadě akcí jsou uvedeny v dalším textu) 

Pokud je chcete vidět včetně jejich tvůrců pod vedením pana Jaroslava Hrubého, stačí kliknout ZDE. Součástí foto-videa byla hlasová pozvánka do Linhartov přímo od Spejbla a Hurvínka.
 
Své loutky, marionety a pohádkové bytosti vystavovala ve třech místnostech výtvarnice a spisovateleka Šárka Váchová. Program mezinárodního kulturního léta 2014 na plakátu ZDE.
 


Tradicí se stává velice dobrá spolupráce s pražským Poštovním muzeem. Pro zájemce o filatelii zapůjčilo expozici "Pražský hrad v umění poštovní známky".  Podrobné informace na plakátu ZDE. Součástí expozic byly sbírky porcelánu, skla i dalších artefaktů od paní Marie Míšeňské z Rakouska, expozice váz a sklenic od paní Marie Vavrečkové, repliky historického skla ze sbírky manželů Slavkovských z Vrbna pod Pradědem, rozsáhlá výstava historických fotoaparátů, kamer a fotopříslušenství. Další podrobné informace, co Linhartovský zámek nabízí, na plakátu ZDE.

 

Vůbec poprvé vystavovaly na zámku své práce děti, které ve školním roce 2013/2014 navštěvovaly fotografický kroužek při Základní škole Město Albrechtice, okres Bruntál. Jednalo se většinově o žáky z osmých až devátých tříd. Pozornost si ale zasloužily i snímky dvou druháků Emy Trautenbergerové a Jakuba Hermana, stejně jako šesťáka Ondřeje Huplíka. Jejich obrazy "malované světlem" jsou dostupné i ZDE.

 
Adventním koncertem v sobotu 13. prosince byla slavnostně zakončena sezóna 2014. A již jsou podnikány kroky k přípravě kulturních a společenských akcí k zahájení jubilejní desáté sezóny od doby zpřístupnění historických prostorů veřejnosti v květnu 2005.

Poděkování kastelána…


Děkuji všem za zapůjčení loutek nebo postaviček Spejbla a Hurvínka z domácích sbírek na období od 1. dubna do 28. října 2014. Vše bude součástí expozice světově známých loutek, která je připravena společně s Divadlem Hurvínka a Spejbla z Prahy.
 
Text Karel Knapp
Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.