Stavitel Franz Irblich tajně zachránil zámek Linhartovy

  • Home
  • Články
  • Stavitel Franz Irblich tajně zachránil zámek Linhartovy

Linhartovy, Krnov – Krnovskou synagogu i linhartovský zámek letos navštívil Helmut Irblich. Vzpomínal, co v těchto místech zažil jako malý hoch a vzpomínal na svého otce Franze Irblicha, který má významný podíl na záchraně obou těchto památek. V historii linhartovského zámku patří k nejsmutnějším událostem velký požár 3. června 1943.Helmut Irllich s kastelánem Jaroslavem Hrubým…

V té době byly v Linhartovech přes velký odpor majitelky zámku ubytovány matky s dětmi z vybombardovaného Berlína a z Bochumi. Za dosud nevyjasněných okolností tu vznikl požár právě v místnosti, kterou obývali tito uprchlíci, kterým válka vzala domov.Helmut Irblich…

Vzpomínky na požár
Helmutovi Irblichovi v té době bylo dvanáct.

 

 
„Když jsem se o požáru zámku dozvěděl, byl jsem zrovna v Krásných Loučkách. Byl jsem zvědavý, tak jsem sedl na kolo a jel jsem se tam hned podívat. Vybavuji si, že celá střecha linhartovského zámku byla úplně zničená, ale vevnitř jsem se podívat nebyl, nebo si to aspoň nepamatuji.

 

 
Velký zámek má spoustu místností, tak ty rodiny z Bochumi přemístili do jiných místností, které nebyly přímo zasaženy," popsal pamětník Helmut Irblich své osobní vzpomínky při setkání s kastelánem Jaroslavem Hrubým. 
 

 
Jedním z mála pamětníků, kteří v Linhartovech žili před válkou, za války i po ní, je Heřman Menzel. Také on…  (Celý článek – Deník/Fidel Kuba ZDE…, zveřejněno se souhlasem autora)


Další související články:
 

 

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.