Vernisáž a květnové kouzlo Vánoc

Je to pro nás neuvěřitelné. Vzpomínáme si na naše začátky při pořádání akcí týkajících se kulturního a společenského života našeho regionu v rekonstruovaných zámeckých prostorech. Deset let plánů a především deset let jejich uskutečňování.

 

Výstřel ze zbraní zámecké gardy zahájil jubilejní sezónu…

Vzpomínáme na začátky naší práce, nadšení, spoustu nápadů, na radost z každého úspěchu. A zejména na lidi, které jsme měli a máme kolem sebe, na lidi, kteří nás podporovali v minulosti a podporují nás dodnes.“  Řekla v úvodním slovu, když vítala účastníky slavnostního zahájení jubilejní 10. turistické sezóny, paní Miluše Kaletová. K jejím slovům se připojil i starosta města pan Luděk Volek.

Vernisáž je v plném proudu…

Vyjádřil velký obdiv a poděkování za obětavou a mnohaletou práci kastelánovi Jardovi Hrubému i Milušce Kaletové. Kastelán Jarda Hrubý, dobrá duše zámku a osoba nejpovolanější, také připojil pár vzpomínek: „Byla to krásná doba, kdy prošlo zámeckými komnatami zámku 75 000 malých i velkých návštěvníků.

Průvodkyně ve chvíli zaslouženého odpočinku…

Do spolupráce se zapojila velká řada lidí, zvláštní pozornost si zaslouží úžasná spolupráce s dvacítkou mladých lidí, kteří ochotně převzali roli průvodců a s některými z nich se můžete setkat na zámku i dnes.

Slova uznání panu J. Hrubému a paní M. Kaletové od  pana starosty...

“Před jedenácti lety, kdy vznikla iniciativa Jaroslava Hrubého, Ondry Maršálského, Igora Kozelka a Karla Knappa ve spolupráci s ing. Ivo Vykopalem, za podpory tehdejšího starosty pana Petra Šolce otevřít zámek veřejnosti a kterou podpořila řada sponzorů a dobrovolných spolupracovníků, nikoho ani nenapadlo, jak se původně jednorázová akce změní v mnohaletou soustavnou činnost.

Vernisáž byla příležitostí k řadě neformálních setkání…

Jak zmínil při zahájení kastelán. „Uplynula krásná doba, ale už dnes opět přemýšlíme, co připravíme nového a zajímavého pro sezónu 2016. Ohlédnutí za uplynulými deseti lety nás může jen těšit.

Akce se zúčastnilo 250 návštěvníků…

Za tu dobu bylo instalováno 51 nových expozic pro vystavující začínající i zkušené výtvarníky, kreslíře, malíře, fotografy a dřevořezbáře. Hojná účast návštěvníků vždy provázela 39 vernisáží, 16 jarmarků, 26 koncertů. Pozornosti veřejnosti neušlo 10 pasování na prvňáčky, 5 divadelních představení, 8 nočních prohlídek, 2 ohňová vystoupení a 7 ohňostrojů.“

K dobré náladě přispěla hudební skupina SAH z 5. ZŠ v Krnově…

K dobré náladě příchozích na sobotní úvodní vernisáž „Kulturního léta 2015“ přispěla svým vystoupením rocková skupina SAH ze Základní školy Janáčkovo nám. 17 v Krnově. Ve stejném duchu následoval při představování vystavujících umělců koncert přerovské skupiny Mothers Follow Chairs.

Přerovská skupina Mothers Follow Chairs…

Přesto, že jsme od památkového inspektora z televize NOVA, který nás v sobotu naprosto nečekaně navštívil, dostali „jen“ stříbro, myslíme si, že se zámecké setkání 23. května 2015, jako výsledek společné práce mnoha nadšených a pro věc zapálených spolupracovníků a přátel zámků za stálé neformální podpory vedení města v čele s panem starostou Luďkem Volkem, opět vydařilo.

Je květen, kouzlo Vánoc je tu…

Hlavním mottem letošní výstavní sezóny, ke kterému směřuje řada expozic, je „Kouzlo Vánoc“. A že si už tak letos začínáme v květnu připomínat Vánoce, nebude určitě nikomu vadit.

Navštívil nás "Památkový inspektor televize NOVA"Získali jsme stříbro… Na pořad TV NOVA se můžete podívat ZDE.

 

Foto Adam Růžička, František Paštěk a Šárka Váchová, text Karel Knapp

 

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.