I když nejde o rekordy v počtu svíček

Kastelán Jaroslav Hrubý se zřejmě nedivá na vysílání Regionální televize.cz. Kdyby tomu tak bylo, přinejmenším jedna z posledních reportáží z pátku 3. září 2016 by jej asi inspirovala k přihlášení ke kulturní akci, která se koná pod patronací Národního památkového ústavu pod názvem „Hradozámecká noc“. Jak je uváděno na Wikipedii, ta začala psát svoji historii v roce 2010, kdy byl odstartován tzv. nultý ročník a tehdy zůstalo pro veřejnost otevřeno 38 objektů – 34 státních (ve správě NPÚ) a 4 soukromé. I když počet účastníků každým rokem kolísá, většinou je zřejmý nárůst zapojených historických objektů.

 

Reportáž Regionální televize…

Celostátní akce „Hradozámecká noc“ představuje památky v netradiční době s netradičním programem. Jak sděluje ve výše zmíněné reportáži obětavá, dobrovolná a mnohaletá kastelánka paní Krasava Šerkopová, Nový Zámek u Lanškrouna patří mezi pravidelné, a jak potvrzuje hojná účast návštěvníků, i mezi velmi úspěšné účastníky zajímavé kulturní aktivity, kterou v letošním roce navštívily stovky zájemců za svitu rekordního počtu (ze všech zúčastněných objektů) 370 svíček.

 

Ilustrační foto z noční prohlídky v roce 2015

Návštěvníci linhartovského zámku u Města Albrechtic, jehož novodobá turistická historie se píše od roku 2005, stejnou měrou oceňují obdobné aktivity kastelána zámku a jeho nejbližších spolupracovníků již od roku 2008, kdy jim v premiéře na noční cestu celým zámeckým areálem svítilo 2 000 svíček. A kdo zná Jaroslava Hrubého tak je mu jasné, že letošních 8 000 svíček (a 1478 platících návštěvníků) asi nebylo posledním rekordem. I když, jak všichni dobře víme, počet svíček není to nejdůležitější. Tím hlavním je, že jsou mezi námi lidé, kteří neváhají věnovat druhým něco navíc ze svého volného času.

 

Nautilus v záři svíček…

Nejde o rekordy v počtu svíček svítících na cestu malým i velkým návštěvníkům při nočních prohlídkách zámků, hradů a jiných historických objektů. Pokud se ale ke kulturní aktivitě „Hradozámecká noc“ přihlásí v roce 2017 i příznivci linhartovského zámku pod vedením kastelána Jaroslava Hrubého, pak je jasné, že laťka rekordu poskočí hodně vysoko. Uvidíme… 

Foto a text Karel Knapp

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.