Kaple Keil von Eichenthurn

Kaple má v povědomí občanů pachuť divného místa díky devastaci stavby a zhanobení v ní uložených ostatků. Snad i proto se jí říká hrobka. Neznámí vandalové se totiž v sedmdesátých letech 20. století doslova nabourali do podzemí, prokopali silné zdi a bezpečnostní vrata až se dostali do samostatných kójí a přes ně přímo do rakví.

Sedm sférických panoramat (vyzkoušejte si funkci ikonek)…Bohužel se při hledání údajného zlata a diamantů nespokojili s vypáčením rakví, ale ve svém chování se chovali jako divá zvěř, lidské ostatky vytáhli ven a doslova je rozvěsili po okolí Města Albrechtic. Za případem se zavřela voda, nikdo nic neřešil, nikomu to nevadilo, dokonce se nenašel nikdo, kdo by sesbíral ostatky alespoň do jutového pytle a uložil k zadní straně hřbitova, kde končili jako prašiví psi vyvrhelové společnosti.

Současný stav kaple, další fotografie v níže připojené galerii…

Keilům i přestože Albrechtice tolik milovali, nebylo dopřáno klidu ani po smrti. Stavba pohřební kaple je ve skutečnosti mauzoleum, a tak byla nazvána již v době přípravy projektu a je takto zanesena v historických dokumentech. Skládá se ze dvou částí. Podzemní prostor sloužil k uložení ostatků 6 osob, takže ho můžeme nazvat hrobkou.

Zobrazení zamýšlených úprav podle prováděcí studie…Daleko honosnější a větší je nadzemní část stavby. V podstatě se jedná o pohřební kapli. Stavbu připravil a realizoval v letech 1907-1908 vnuk původního zakladatele Heinrich Keil von Eichenthurn (nar. 5. 7. 1856). Zemřel 14. 12. 1914 v Opavě, převezen do Města Albrechtic a jako první uložen 18. 12. 1914 do mauzolea. Dle rodného a křestního listu celým jménem Heinrich Karl Vincenz Albert Maria Keil se šlechtickým titulem von Eichenthurn propůjčeným mu v roce 1908 C.K. mocnářstvím.

Krátké video v trvání 9:42

Stavba nese ještě teď znaky velkého umu a smyslu pro krásu tehdejších tvůrců. Keil nenechal nic náhodě a za projektanta a zhotovitele stavby si zvolil významného opavského stavitele Julia Lundwalla „Julius Lundwall“ Význam stavby, který byl už dávno zapomenut, vyplyne, uvědomíme-li si, že se jednalo o jednu z nejvýznamnějších podnikatelských rodin 19. a přelomu 20. století Města Albrechtic. A co víc, sídlo firmy bylo už dávno ve velkém městě Opava, ale pořád je to táhlo k vnám do města, tady měli domov a tady chtěli najít klid i po smrti. Pohnutá historie se smutným koncem devastace.

Autorem náčtrtů studie je ing. Tomáš Dvořáček…

A právě proto se Lesy ČR, s.p. Lesní správa Město Albrechtice rozhodly vrátit tomuto místu trochu piety, opravit stavbu a vytvořit zde vzpomínkové místo na památku bývalých občanů Města Albrechtic i jako připomenutí rozvoje průmyslu i vývoje lesů v našem regionu. Věřme, že vyčleněný téměř milion korun bude na záchranu památky stačit a kaple rodiny Keil von Eichenthurn se stane významným místem pro občany i návštěvníky našeho města a nebudeme se za to stydět.

Sférická panoramata a foto Karel Knapp, text ing. Ivan RollerNapište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.