Muzeum kočárků ve Městě Albrechticích

Nejnovější video z „Minimuzea kočárků a panenek“ manželů Břicháčkových

Není v naší zemi člověka, který by neměl osobní zkušenost s dopravním prostředkem určeným k převážení dětí, s kočárkem. Ať již jako dětský pasažér nebo ve věku pozdějším – pokud se stal rodičem. A je úplně jedno, jestli to byl kočárek starý, zánovní nebo zcela nový. Tříkolový, na nízkém čí vysokém podvozku. Jestli byl skládací, pérovací, typu vanička, se sklopnou střechou nebo sportovní.

Krátké video vám nabízí prohlídku minimuzea…

Bez záclonek i se záclonkami. Nebo tzv. loutkový, sloužící ke hraní dětem při převážení panenek. Jejich vzhled a technické vybavení se měnilo a mění se jako svět kolem nás.

Panoramatické fotografie můžete ovládat pomocí ikonek…

Snad tomu chtěla šťastná rodinná událost, kdy se před dvaceti lety narodila manželům Haně a Zdeňku Břicháčkovým dcera Kristýnka. Babička Lída pro vnučku opravila kočárek, malou košatinku. To ještě nikdo netušil, že je to je počátek dnes již úctyhodné sbírky 155 kočárků, z nichž ještě 7 čeká generální oprava a panenek včetně 25 z nich, rovněž čekajících na renovaci.

Srovnáme-li vše se stavem, kdy bylo v roce 2012 díky vstřícnosti kastelána linhartovského zámku Jaroslava Hrubého v uvedené historické budově vůbec poprvé vystaveno 50 kočárků a přibližně 80 panenek, pak se jedná o úctyhodně rychlý rozvoj zajímavé sbírky. Koníček, původně jen paní Hany Břicháčkové si rychle získal také jejího manžela Zdeňka.

Tak, jak přibývalo během sezóny dárců kočárků z řad přátel a kamarádů, ale i návštěvníků zámecké expozice z různých koutů celé republiky (dokonce z Bulharska a Slovenska), tak přímo úměrně ubývalo místa v rodinném domě, kde si pomalu nebylo kam sednout. Pochvalný zápis od dcery v zámecké návštěvní knize mamko, máš to moc krásné, ale s dovětkem , domů už to netahej, byl zřejmě rozhodujícím impulzem pro vybudování muzea kočárků ve žlutém domečku na ulici Osvobození v Městě Albrechticích.

Na fasádě je dodnes nápis Minimuzeum kočárků. Ale zájemce o návštěvu je potřeba ujistit, že vůbec nejde o žádné mini, ale opravdu o muzeum. Domek je plný, a ani to už nestačí. Část exponátů je přechodně umístěna v nedalekém 300 metrů vzdáleném depozitáři v prostorách pana Rostislava Krále. 36 kočárků Liberta je umístěno na zámku v Neplachovicích. Sbírka kočárků je zaměřena zejména na české výrobky TDV,Liberta, Ferona a Hiko. Manželé Břicháčkovi se však nebrání ani přírůstkům jiných značek.

Většinu oprav, odstraňování nečistot a rzi i renovaci nátěrů si provádějí sami. Ale jak oba říkají. Jsou rádi, že jim již s několikrát s rekonstrukcemi dětských dopravních prostředků nezištně pomohli pánové Karel Kotrla a Jan Kršňák. Je potěšitelné, že kočárků a panenek ve sbírce neustále přibývá. Ať již nákupem prostřednictvím internetových aukcí nebo formou darů od přátel i návštěvníků muzea. Proto se není čemu divit, že se neustále zvyšuje počet návštěvníků za dobrovolné vstupné.

To vede pana Břicháčka k úvahám, jestli formou přístavby nerozšíří stávající žlutý domeček anebo část sbírek časem přesune po dohodě s kastelánem Jaroslavem Hrubým na zámek v Linhartovech.

Kontaktní informace:
Zdeněk Břicháček, telefon: +420 608 900 207
Osvobození 1, Město Albrechtice, PSČ 793 95
www.muzeum-kocarku.webnode.cz
e-mail: brichacek6@seznam.cz, muzeum-kocarku@seznam.cz

 

Panoramatické foto, foto a text Karel Knapp

 

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.