Na zámku je živo i ve všední dny

Na zámku je živo i ve všední dny. Jedenáctá sezóna na linhartovském zámku je v plném proudu. V sobotu a neděli nikoho nepřekvapuje parkoviště zaplněné osobními auty, stejně jako stojany obestavěné jízdními koly a koloběžkami.

 

Pohled na zámek od severovýchodu…

Pravidelně obměňované expozice a řada často se střídajících vernisáží výtvarných prací, fotografií a kulturní vystoupení divadelních nebo pěveckých sborů jsou již veřejnosti dostatečně známé a lákají návštěvníky z celé republiky k procházce zámeckým objektem i přilehlým parkem, mimo jiné s osmisetletým dubem.

 

Krása stáří…

Méně znalé ale může překvapit, že přibývá návštěv historického objektu i mimo oficiální otevírací dobu, tedy ve všední dny. To naopak na parkovišti mají převahu zájezdové autobusy přivážející početnější skupiny, jejichž vedoucí využili možnosti dohodnout s kastelánem Jaroslavem Hrubým individuální termín prohlídky na téměř libovolnou denní hodinu.

 

Návštěvníky provází kastelán Jaroslav Hrubý…

Zatímco především horní část parku je postižena nedávnými přívalovými srážkami v okolí Města Albrechtic, problém s dešťovými srážkami naštěstí neměl žádný vliv na nové i stálé expozice, na vystavená výtvarná díla dospělých i dětských autorů.

 

V jedné ze zámeckých výstavních síní…

Výtvarníků, fotografů, sochařů. Na plastikové modely, rozsáhlou expozici Igráčka, broušeného skla, porcelánových mís, papírových výtvorů přibližujících podmořských svět Julese Verna včetně pro nezbedy z řad nejmenších návštěvníků nebezpečné bájné ryby.

 

Před bájnou rybou o sobě pochybují i hodné děti…

Milovníci keramiky mohou obdivovat obrovské množství převážně pohádkových a vybájených keramických postaviček z dílny pana Jana Kutálka. Své příznivce si také najdou pohádkové ilustrace od známých českých ilustrátorů, jejichž práce našly své uplatnění ve známkové tvorbě.

Expozice keramiky pana Jana Kutálka…

A to není ani zdaleka vše, co stojí za zhlédnutí na zámku i mimo něj. V posledních letech se rozšířila nabídka míst, která stojí za to v našem regionu rovněž navštívit. Například zámek ve Slezských Rudolticích, židovský hřbitov v Osoblaze, liptaňský bludný balvan, osoblažskou úzkokolejku, zříceninu hradu Fulštejn v Bohušově.

 

V zámecké recepci…Ale také rozhledny v Holčovicích a u Liptaně. Nové turistické atraktivity přibyly také v oblasti Města Albrechtic. Především dvaceti sedmi kilometrový městský turistický okruh s krásnými výhledy do krajiny, a to nejen z rozhledny postavené na Hraničním vrchu.

 

Východní křídlo linhartovského zámku…

Jeho nejnovější součástí je stále hojně navštěvovaná Pohádková cesta ke Krtečkově studánce. Na uvedené trase leží i zámek v Linhartovech. Může to být také pro vás výchozí bod při cestě za poznáním kraje v česko-polském příhraničí. Ať se vám u nás líbí.

Foto a text Karel Knapp

 

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.