Pohádková stezka

Městský turistický okruh spojuje atraktivní cíle Města Albrechtic:

VRCH DUBÍPOUTNÍ HORAZŘÍCENINA BURKVÍZZÁMEK LINHARTOVYROZHLEDNA HRANIČNÍ VRCH a KAPLIČKA BISKUPICE – SMĚR VRCH DUBÍ. Součástí posledně uvedené trasy je POHÁDKOVÁ STEZKA.

 

Vyzkoušejte ikonky, okno můžete maximalizovat…

Celý okruh je dlouhý 28 kilometrů. Trasa okruhu je vyznačena vlastním turistickým značením. V terénu nehledejte hustou síť značek malovaných na stromy. Cestami vás provede SYSTÉM ZNAČENÍ TRASY. To je 22 rozcestníků vzdálených od sebe přibližně 2 kilometry.


Nejnovější video z Pohádkové stezky ke Krtečkově studánce…


Celou stezku si můžete projít kliknutím na připojené video ze slavnostního otevření "Pohádkové cesty ke Krtečkově studánce" dne 1. května 2016.  

Práce na přípravě slavnostního záhájení provozu na stezce finišují…


Když se v květnu 2011 vydali žáci z 6. a 9. tříd z albrechtické základní školy s hráběmi a motykami na vycházku do přírody spojenou s aktivní pomocí při budování tehdy jediné naučné stezky v délce 3 200 metrů pod názvem „Dubí vrch“, připojili tím své síly k předcházejícím aktivitám Lesní správy Město Albrechtice a Turistického oddílu Město Albrechtice. Koho by napadlo, jak vše bude v dalších letech pokračovat. Především děti se mají do 1. května 2016 na co se těšit.

 

 

Nemusíte se bát, pokladna je jen jako. Pohádková…

Pokud je rodiče nebo dědečkové s babičkami přivedou k naučné stezce „S pohádkou ke Krtečkově studánce“. Lesy České republiky, s. p. dlouhodobě spolupracují s veřejností, a proto ze svého zisku podporují v rámci programu LESY 2020 stavbu odpočívadel, studánek, naučných stezek a řadu dalších aktivit.

 

Pracovnníci firmy Taylor…

Nejinak je to na Albrechticku a Krnovsku, kde v lesích najdete desítky odpočívadel, studánek, alejí i několik naučných stezek. Právě zde se nachází i Městský turistický okruh, který se dále rozvíjí a vylepšuje. Není se tedy čemu divit, že Lesní správa Město Albrechtice v čele s lesním správcem ing. Svatoplukem Foltou zadala objednávku na výstavbu pohádkového areálu podle návrhu ing. arch. Petry Ševcůjové a ing. Ivy Škrovové jednomu z majitelů firmy Taylor stavební s.r.o., Jiřímu Pokludovi.

 

Co pak to bude za zvíře?

Jeho pracovníci se pustili do díla s velkým nasazením, invencí a hravostí, s podporou dalších subdodavatelů a přátel Městského turistického okruhu. Mezi nimi můžeme jmenovat například pány PaedDr. Lva Pazderu, autora Hejkala a řady dobrých nápadů, řezbáře Petra Chorovského i dalšího pracovníka z LČR Františka Mýlka. Vzniká tak ojedinělé dílo ve prospěch smysluplného a zábavného vyžití dětí i jejich dospělých průvodců, jaké v blízkém i vzdáleném regionu snad dosud nemá obdoby.

 

I trpaslíci mají rádi pořádek…Stranou nezůstává ani vedení města s podporou zastupitelstva, které ve svém rozpočtu vyčlenilo částku 160 000 Kč jako příspěvek na vybudování úvodního zastavení na naučné stezce. A kde je počátek výborného nápadu? Na to vám nejlíp mohou odpovědět ing. Karel Handlíř, ing. Vítězslav Závodný, dnes již emeritní správce LS Město Albrechtice, ing. Ivan Roller nebo PaedDr. Lev Pazdera.

 

Tak budou vypadat trpaslíci… (další ukázky v připojené fotogalerii)

Dnes mají lesní stezky, pěšiny a cesty tvořící „Městský turistický okruh“ délku 28 km, který se skládá z 5 úseků. Vrch Dubí, Poutní hora, zřícenina hradu Burkvíz, zámek Linhartovy, rozhledna Hraniční vrch a poslední část – kaplička Biskupice až po studánku nad Dubím vrchem. A právě v posledně jmenovaném úseku hned u kapličky v Biskupicích začíná pohádková cesta, aby malé i velké návštěvníky zábavným způsobem provedla kolem jedenácti lesních stanovišť.

 

Pohádková stezka bude začínat u kapličky v Biskupicích…

U kapličky a blízkého parkoviště budou moci zájemci posvačit s posezením u ohniště Dr. Voštěpa s přístřeškem na dřevo. Po posilnění něčím dobrým na zub, třeba opečenými špekáčky, dále pokračovat podle směrovek, které budou tvořit dřevěné postavičky blízké dětskému vnímání.

 

Foto Lukáš Hanousek – Krtečkova studánka…

Cestou kolem krmelce jelena Větroplacha mohou využít nabídky 12 sošek trpaslíků, nazdobených dětmi z albrechtické základní školy, k lesním hrátkám a plnění různých úkolů.

 

Ukázka jedné z informačních tabulí…

Zajímavá bude jistě i návštěva království skřítka Mecháčka. A zřejmě málokdo odolá nabídce podívat se z vyhlídky u Hejkala a něco zajímavého sdělit kamarádům prostřednictvím hlásné trouby. U Křemenáče a Muchomůrky se zajímavým rozcestníkem bude dost času k zapsání vzkazů lesu do deníku a k vyzkoušení šiškové střelnice.

 

 

28. března 2016 – video ze zahájení prací na výstavbě naučné stezky…

Kdo nemá strach z tajemna, určitě jej zaujme tůňka Žabího prince a rád si prohlédne Kamenný vršek, na němž pobývá bludička. A odtud bude už jen skok ke ztracenému výhledu na hrad Burkvíz.

 

 

Kdo bude chtít, bude si moci zahrát bloudivou hru…

Kdo vydrží až sem po splnění řady zajímavých úkolů, k jejichž splnění vybízí 11 krásně zpracovaných informačních tabulí, bude mít možnost vyzkoušet vodní hrátky u Krtečkovi studánky, zkusit najít cestu z bludiště a nakonec si zazvonit na pohádkový zvonec. Městký turistický okruh pak pokračuje dál kolem daňčí farmy a Machalova zahradnictví k motorestu Pančava.

Děti, tak se už dnes můžete těšit na prvomájové dopoledne. A nezapomeňte připomenout rodičům, babičkám i dědečkům, aby si nachystali turistickou obuv. Stejnou, jako si vezmete do lesa určitě i vy.

Foto, videa a text Karel Knapp, kreslené výřezy infotabulí z dokumentace projektu.Ve fotogalerii jsou k nahlédnutí další výtvory z dílny firmy Taylor p. J. Pokludy.

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.