Městský turistický okruh – Poutní hora

Městský turistický okruh spojuje atraktivní cíle Města Albrechtic:

VRCH DUBÍPOUTNÍ HORAZŘÍCENINA BURKVÍZZÁMEK LINHARTOVYROZHLEDNA HRANIČNÍ VRCH a KAPLIČKA BISKUPICE – SMĚR VRCH DUBÍ. Součástí posledně uvedené trasy je POHÁDKOVÁ STEZKA.

Celý okruh je dlouhý 28 kilometrů. Trasa okruhu je vyznačena vlastním turistickým značením. V terénu nehledejte hustou síť značek malovaných na stromy. Cestami vás provede SYSTÉM ZNAČENÍ TRASY. To je 22 rozcestníků vzdálených od sebe přibližně 2 kilometry.


Městský turistický okruh zde prochází po sedmikilometrové naučné stezce LČR spojující původní křížovou cestu z Města Albrechtic na Poutní horu a zříceninu Burkvíz. Návštěvníky překvapí nejen krásné výhledy do krajiny, ale i její historie.

 

Po ukončení třicetileté války spravovali albrechtické panství jezuité. V rámci rekatolizace vybudovali na Poutní hoře (Riemerberg, 706 m) roku 1651 kapli. Účastv na poutích však byla tak velká, že byl místo kaple v letech 1733 až 1760v vystavěn poutní kostel. Délka jeho lodi s předsíni pod věží měřila 42 m, šířka kostela byla 18 m a výška 15 m.

K hlavnímu vchodu vedlo schodiště av kromě něj měl kostel ještě další čtyři vchody. Impozantní stavba kostela byla zdaleka viditelná a bylo jí možné spatřit i z oken jezuitské koleje ve 42 km vzdálené Nise. Sláva poutního místa však netrvala dlouho. Císař Josef II. svým výnosem z roku 1782 zrušil poutní kostely.

Kostel v lesích začal chátrat, v roce 1787 byl kostel prodán za 50 zlatých a 48 krejcarů Josefu Jachskemu z České Vsi (Neudörfel), který jej zbořil. Vnitřní zařízení bylo zčásti přeneseno do nového kostela v Městě Albrechticích, zčásti do kostela na Valštejně.

Na stezce najdeme i další zajímavosti, jako je prastarý buk s obvodem kmene přes 4 m, dále pak malebná kaplička a přímo na vrcholu Poutní Hory kamenná jezírka. Zaujme iv ručně poskládaný kamenný hrádek v jedné z kamenic. Nedaleko odtud vyrostla nová rozhledna Na Skalce.

Foto Karel Knapp, text ing. Ivan Roller

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.