7. červenec, den, jako každý jiný

7. červenec 2017, věřme, bude dnem jako každým jiným. Mysleli si to i lidé před dvaceti lety. Skutečnost byla ale nakonec docela jiná. „Když začíná počátkem července 1997 pršet, nikdo netuší, že déšť způsobí takovou hrůzu. V neděli 6. července je vyhlášen první stupeň povodňové aktivity. Všechny zainteresované složky jsou v pohotovosti.

 

V 17 hodin se řeka Opavice začíná vylévat z koryta. V Hynčicích, Albrechticích a v Opavici u obchodu. Během dne spadlo na jeden metr čtvereční 240 litrů vody, což představuje stoletý srážkový rekord… V horských oblastech Jeseníků spadlo během pěti dnů přes 500 mm srážek.“

Katastrofální povodně se citelně dotkly nejen obyvatel našeho regionu, ale i celé Moravy. Dodnes můžeme vzpomínat na obrovskou vlnu solidarity, materiální i finanční pomoc, které se nám z různých koutů České republiky dostalo. Pamětníci stále jistě vzpomínají a děkují zasahujícím profesionálním i dobrovolným hasičům, policistům, členům Zdravotnické záchranné služby "Astra", příslušníkům armády, pohraniční policie, vodní záchranné služby, pracovníkům okresní hygienické stanice i okresní veterinární péče, řadě místních dobrovolníků a vedení města.

Je dobré si i tak nepříjemné události připomínat. Protože štěstí přeje připraveným a vrtochy počasí se projevují čím dál častěji. Stejně jako se projevovaly v minulosti. Lidé, žijící také v naší oblasti na konci 19. století (3. až 6. srpna 1880), stejně jako v letech 1902 a 1903 i v letech 1909 a 1911, by mohli povídat.

Právě proto připravují pracovníci MěÚ v čele s místostarostou panem Martinem Špalkem do prostorů Linhartovského zámku v období od 1. července (kdy bude výstava v 17 hodin zahájena) do 29. července 2017 expozici fotografií o událostech, které se udály před dvaceti lety a na mnoho let ovlivnily rozvoj nejen našeho regionu. Při získávání podkladů spolupracovali s Povodím Odry a Hydro-Koneko, s.r.o. Cenné dokumenty k dalšímu zpracování zapůjčili p. R. Gavendová, H. Pečivová, K. Byrtusová, I. Poláchová, I. Křehlíková a manželé Kubinovi.

Ing. Ivo Vykopal, starosta města

Jako součást prezentace bude k dispozici možnost sledovat na televizní obrazovce střihový dokument zpracovaný Karlem Knappem z mnohahodinových záznamů od amatérských kameramanů Jana Konopky, Oldřicha a Milana Kopečných, Vladislava Hlaváčka, Igora Kozelka a s využitím kopie části reportáže ČT 1 z 10. července 1997. Připojený komentář čte paní Miluše Kaletová. Video se skládá ze dvou 30 minutových dílů a můžete je sledovat už nyní z domova.

Červencová povodňová pohroma postihla části území České republiky, Rakouska, Polska, SRN a Slovenska. Počátkem všeho na území našeho státu byly mimořádně vydatné a souvislé srážky v Beskydech, Jeseníkách, Orlických horách, Krkonoších, Jizerských horách a Českomoravské vrchovině. Zasáhly rozlohu několika tisíc km čtverečních. Tzv. tisíciletá voda na území Města Albrechtic postihla mimo vlastní Město Albrechtice ještě více Hynčice, dále pak Dlouhou Vodu, Valštejn a Linhartovy, rovněž v dalších částech způsobila nemalé škody.

Odtokové poměry způsobily ničivé horské povodně na rozdíl od střední Moravy, kde se jednalo o povodně nížinné s rozsáhlými záplavami, které byly místy široké až několik kilometrů. Přírodním katastrofám zabránit nelze a nevyhýbají se ani našemu regionu. Je tedy jen věcí náhody, kdy se obdobná povodňová situace může opakovat. Při povodních v roce 1997 na postiženém území v ČR zahynulo 50 občanů, jeden z nich byl bohužel z Města Albrechtic.

Celkem bylo postiženo 538 měst a obcí ve 34 okresech, bylo zaplaveno území o rozloze 1 248 km čtverečních. Celkové škody dosáhly 62 mld. Kč. Na okrese Bruntál způsobily škody převážně řeky Opava a Opavice. Především v horních, relativně úzkých a sevřených údolích docházelo k ucpávání mostů velkým množstvím naplavenin, což vytvářelo podmínky pro vznik ničivých povodňových vln a často způsobovalo změny trasy toků, zaštěrkování údolních niv a vznik škod. Bylo zničeno nebo poškozeno 570 domů, 146 km silnic a 330 km železničních tratí.

Video a text Karel Knapp

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.