Kastelán a jeho spolupracovníci bilancovali

Kastelán Jaroslav Hrubý s paní redaktorkou Dagmar Misařovou…

Leden 2018. Měla by být zima jak řemen. Ale skutečnost všichni denně vidíme na vlastní oči, stejně jako kastelán. Zatím co dětem chybějící sníh určitě vadí, kastelán může být spokojený. Nemusí likvidovat sněhovou nadílku na zámeckém nádvoří a může uklízet a připravovat novou sezónu bez kožichu a palčáků. A má víc času na poslední úvahy, čím ještě doplnit plán akcí pro rok 2018.

Jak ještě víc zatraktivnit vše, co se na zámku bude dít a jak přilákat další návštěvníky do objektu s bohatou historií, který, jak tvrdí Jaroslav Hrubý, je zřejmě jediný v České republice, jenž leží tak blízko státní hranice. Nepatří mezi vyhlášené státní zámky a přitom si do počtu návštěvníků ve srovnání s nimi nevede vůbec špatně. Kdo by neznal refrén písně ze známé pohádky „Princové jsou na draka“ od autorů Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře „Statistika“.

Jaroslav Hrubý nad expozicí vláčků…

„Statistika nuda je, má však cenné údaje“… se zpívá. Proč tedy nenahlédnout do statistiky, kterou od roku 2007 zpracovává paní Miluše Kaletová – jedna ze zámeckých průvodkyň, spoluorganizátorka a moderátorka kulturních akcí, uklízečka i účetní, prostě pravá ruka kastelána. Data mluví jasně.

 

Modely vozů značky Porsche…

Zřejmý je téměř pravidelně se navyšující počet návštěvníků, z čehož musí mít radost také pomocníci dvou již výše zmíněných protagonistů Aneta Bikárová, Iveta Kaperová, Kateřina Žáková, Dominika Černá i Adam Růžička. Především příjemní průvodci, kamarádi dětem a přátelé dospělých, jak vyplývá ze zápisů v návštěvní knize. 

 

Od ledna 2007 do posledního prosincového dne roku 2017 vstoupilo do zámku 104 626 návštěvníků, v tom je započítáno i 14 200 neplatících, převážně dětí. Škoda jen, že se podrobná statistika nevedla hned od prvních dnů otevření zámku veřejnosti od roku 2005. Určitě by nějaká tisícovka ještě přiskočila.

 

Dětská radost…

Potvrzuje se, že návštěvnost zámku pozitivně ovlivňují akce samotné i pozornost, která je věnována jejich propagaci. Kastelán nelituje času, rozesílá informace na všechny strany. Přátelům, známým, institucím. Jako výbornou hodnotí spolupráci především s krnovským Informačním centrem. Zajišťuje také vydávání a roznášku plakátů po celém Osoblažsku i v Krnově. Díky pravidelné a celoroční aktualizaci webových stránek se zvyšuje jejich návštěvnost.

 Zatím co v roce 2008 na nich bylo zaznamenáno pouze 1 750 návštěv, v roce 2011 jich bylo již 13 470 a za rok 2017 pak návštěv 23 939. Celkem jich bylo do 31. prosince 2017 zaznamenáno 138 616. Výborná je podpora Českého rozhlasu Ostrava, jehož posluchači se prostřednictvím pozitivně laděným reportážím od paní redaktorky Dagmar Misařové z první ruky dozvídají, co se na zámku událo nebo se dít teprve bude. Tak tomu bylo naposledy letošního 5. ledna.

 

Zrovna tak tomu bude ve čtvrtek 11. ledna, kdy na vlnách ČR Ostrava i ČR Olomouc bude odvysílána v pořadu Česko, země neznámá reportáž vztahující se k památnému, 850 let starému dubu v linhartovském zámku. Některé z předchozích reportáží jsou dostupné ZDE.

 

To je pes, Maxipes…

Jaroslav Hrubý má pravdu, když minulou sezónu přiřadil k těm nejúspěšnějším. Jednotlivé akce zhlédlo 12 055 návštěvníků. A o jaké se jednalo? Vyjmenujme alespoň některé z nich. Dubnový Velikonoční jarmark, dále pak zahájení sezóny 20. května, o devět dní později návštěvníky zámku potěšilo vystoupení pěveckých sborů z Krnova a Šternberku.

 

V zámecké obrazárně…

Červnové pasování dětí z albrechtické Mateřské školy na prvňáky, několik výstav výtvarníků a fotografů. V srpnu dorazila k zámku čtyřicítka veteránů i nových automobilů značky Porsche. Ve spolupráci s krnovským kinem Mír byly na nádvoří zámku promítány pohádky. V říjnu nechyběla dechovka z Města Albrechtic a už se blížil prosincový Vánoční jarmark.

 

Hurá do další zámecké sezóny…

Kastelána, jeho pomocníky, přátele linhartovského zámku i zřizovatele, bez jehož podpory by byl provoz zámku nemyslitelný, může bilance uplynulé sezóny skutečně jen těšit. My teď jen čekáme, co nového nás v sezóně v roce 2018 čeká.

Foto, grafy a text Karel Knapp

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.