Kastelán myslí i na nejmenší návštěvníky

  • Home
  • Články
  • Kastelán myslí i na nejmenší návštěvníky

Do zahájení turistické sezóny na zámku v Linhartovech 20. května 2017 už moc času nezbývá. Po úvodní, velice úspěšné a tradiční akci – Velikonočnímu jarmarku 1. dubna 2017, se uklízí ve všech prostorách historického objektu a připravuje se instalace expozic. Na rozdíl od většiny jiných zámků kastelán Jaroslav Hrubý vždy myslí kromě dospělých i na nejmenší návštěvníky.

 

Video z instalace expozice pro děti a části úklidových prací… (5:41)

Letos pro ně připravuje se svými spolupracovníky rozšířenou expozici pravěku – instalací papírových ptáků, rostlin a zvířat. Dvě z nich jsou tak velká, že se musel k jejich přesunu do zvolených míst využít balkón nad vchodem zámku. Jinak by je na místo určení, do prvního poschodí, nebylo možné vůbec instalovat.

S ještěrem si poradily "holky"…

Zatímco s menším ještěrem si s dopomocí kastelána v pátek 28. dubna poradily stálé spolupracovnice z řad něžného pohlaví, s mamutem už to bylo o dost horší. Naštěstí ruku k dílu 1. května, nakonec jako kdykoliv jindy, ochotně přiložili chlapi z Linhartov. Aby stěhování zvládli úspěšně, přivezli si s sebou nejen lana a žebříky, ale nezapomněli ani na patřičný fortel a dobrou náladu.

S Mamutem si museli poradit kluci"…

Jak známo, Jaroslav Hrubý se pro každou novou sezónu snaží za podpory svých stálých spolupracovníků – Miluše Kaletové, Anety a Pavly Bikárových, Dominiky Černé, Ivety Kolarovčekové, Katky Žákové a Adama Růžičky, přichystat co nejvíce expozic . V poválečné době zámek po rekonstrukci sloužil jako sklad zdravotnického materiálu. Zůstal naprosto bez jakéhokoliv stálého dobového vybavení nábytkem, obrazů a dalších historických artefaktů.

Ani kastelán se nebojí smetáku…

Nadarmo se neříká, že všechno zlé je pro něco dobré. A tak mají návštěvníci jistotu, že pokaždé uvidí něco nového. Hlavním lákadlem pro dospělé budou nejen výstavy fotografií, obrazů či plastik. Mezi velké taháky budou patřit také pohádkové postavičky od keramika Jana Kutálka, jehož sté výročí narození připadá právě na rok 2017.

S žebříkem mezi keramikou se musí opatrně…

Dále modely autíček, nafukovacích a dřevěných hraček, keramické hrnečky a prasátka, panenky, lázeňská pítka, expozice poštovnictví, stavebnice Lego i miniexpozice vláčků. Na první trojvernisáži v den slavnostního zahájení v sobotu 20. května v 10 hodin budou představena díla fotografa Chrise Daviese, obrazy Lucie Holíkové a Taťány Marešové. Prostor dostanou rovněž polští fotografové.

Video a text Karel Knapp, foto Karel Knapp a Pavla Knappová

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.