Linhartovský zámek? Dveře se netrhnou

Není žádným tajemstvím, že návštěvnost linhartovského zámku má od doby svého zpřístupnění v roce 2005 neustále vrůstající tendenci. Letos jej k dnešnímu dni navštívilo již 2 700 platících turistů, fandů kultury, přátel linhartovského zámku nebo jen nakupujících.

 

A to jsme teprve na prahu hlavní turistické sezóny. Vezmeme-li v úvahu polohu zámku přímo na česko-polské hranici mimo hlavní dopravní tepny, jde o zjištění víc než potěšující. Akcí, která zatím přitáhla nejvíc návštěvníků, byl tradiční Velikonoční jarmark. Ani návštěvnost dalších dosud pořádaných akcí nebyla zanedbatelná.

Slavnostní zahájení turistické sezóny 2017, pasování nejstarších dětí z albrechtické mateřské školy na školáky na nádvoří zámku, stejně jako dosud upořádané vernisáže, přitáhly pozornost stovek lidí. Mezi takové akce patřila i hojně navštívená trojvernisáž v sobotu 1. července 2017, při níž si účastníci mohli prohlédnout historické velkoformátové fotografie Krnova i kolekci fotografií ze soukromých sbírek, která mapuje rozsah ničivých povodní albrechtické a krnovské oblasti v roce 1997.

Zaujmou také obrazy paní Horské, stejně jako řada dalších expozic pro malé i velké. Výstava o povodních k jejich již 20. výročí je doplněna o dvoudílný dokument sestříhaný Karlem Knappem z materiálů amatérských kameramanů Jana Konopky, Oldřicha a Milana Kopečných, Vladislava Hlaváčka, Igora Kozelka, neznámého autora, s využitím kopie části reportáže ČT 1 z 10. 7. 1997. Vše se podařilo ve spolupráci kastelána Jaroslava Hrubého s místostarostou Města Albrechtic panem Martinem Špalkem.

Na nárůstu návštěvnosti má velký podíl především kastelán Jaroslav Hrubý, jenž je jedním ze skupiny průvodců zámkem v době víkendů i státních svátků. V době hlavních prázdnin nabízí rovněž noční prohlídky každé úterý, středu a čtvrtek vždy jen od 18 hodin. A nejen to. Neváhá zámkem provádět větší skupiny lidí, které si návštěvu domluví předem, takřka v jakoukoliv denní hodinu i mimo otevírací dobu.

Je lepší jednou vidět na vlastní oči než dvakrát slyšet, anebo zprostředkovaně navštívit zámek v Linhartovech jen prostřednictvím fotografií a videí. Tak neváhejte a vyrazte se k nám podívat. Když se k tomu ještě rozhodnete navštívit v Městě Albrechticích Minimuzeum kočárků, vystoupat na 25 metrů vysokou, konstrukčně i výhledem víc než zajímavou rozhlednu na Hraničním vrchu.

Nebo navštívit především pro děti velmi přitažlivou část Městského turistického okruhu „Pohádkovou stezku ke krtečkově studánce“, máte možnost příjemně strávit některý z letních nebo podzimních dnů v našem regionu. Vaše návštěva je nejlepší odměnou všem, kteří se zámku i přípravě výstav a kulturních akcí věnují se zápalem po mnoho let.

I díky vám bude moci kastelán nadále říkat, že: „Na zámku se zase letos dveře netrhnou.“ A abych nezapomněl. Už se pomalu chystá srpnová noční prohlídka a naprostá novinka – „letní kino“ na nádvoří zámku. Máte tedy možnost se opět těšit na něco nového.

Foto a text Karel Knapp

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.