Mimo jiné, šestnáct nových expozic

Těžko asi hledat člověka, který by za svůj život nenavštívil alespoň jednou nějaký historický objekt, hrad či zámek. Co si z takové návštěvy za pár dnů, měsíců nebo let pamatujeme? Děti školou povinné v tom mají jasno. „Tam“ měli velké papuče, které výborně klouzaly po nablýskaných parketách.

 

Ti odrostlejší se zájmem o historii, kulturu a umění mají vzpomínky cennější. Ale jsou i tací, kterým v paměti zůstaly jen vzpomínky na výborné klobásky a pivo jako křen za nekřesťanské ceny, zatím co jejich drahé polovičky bloumaly chladnými chodbami a nasávaly informace od průvodců o všem, co se kdy v místě událo, v jakém slohu byl vyrobený nábytek, kdo byl autorem obrazů či majitelem rozsáhlé knihovny.

Takové prostředí vám nabídnout nemůžeme. Nemáme téměř nic z toho, co bývá obvyklé na jiných zámcích. Linhartovský zámek, nacházející se několik desítek metrů od hranice s Polskem při pravém břehu řeky Opavice mezi Krnovem a Městem Albrechticemi, zůstal po druhé světové válce naprosto zdevastovaný a vyrabovaný.

Jen shodou šťastných okolností nebyl objekt zbořený. Po zásadní stavební rekonstrukci začal v osmdesátých letech minulého století sloužit několik let jako státní sklad zdravotnického materiálu. Po dalších opravách na přelomu tisíciletí získaly rozsáhlé prázdné prostory, po jejich vymalování a úklidu, především zásluhou kastelána Jaroslava Hrubého, zcela nový, výstavní, výtvarný a kulturní obsah, který se neustále mění.

Expozice střídají expozice. Zámek je místem jarmarků, koncertů, stále obměňovaných výstav renomovaných i začínajících umělců. Akce střídá akci. A právě proto, na rozdíl od jiných zámků, každá i opakovaná návštěva v průběhu sezóny dává možnost vidět vždy něco nového. Výjimkou je stálá a cenná výstava keramických „pajduláků“ od keramika Jana Kutálka, jehož sté výročí narození si právě letos připomeneme i rozšířením již tak rozsáhlé stávající expozice a zámecká obrazárna.

Specifikem zámku je také obměňovaná a doplňovaná První dětská galerie. Pro letošní sezónu nabízí zámek 16 zcela nových expozic, které určitě zaujmou kluky i holky, maminky i tatínky, stejně jako babičky i dědečky. Například lázeňská pítka, výstava pravěkých zvířat, jejíž součástí je i mamut, na něhož se mohou odvážné děti posadit.

Všechny věkové kategorie se zájmem o techniku se mohou těšit na elektrické vláčky, modely závodních automobilů, tahačů i dřevěných hraček. Šetřivým se budou líbit porcelánové pokladničky ve tvaru prasátek, pozornost získají vystavené hrníčky, velké množství panenek.

Zájemci o výtvarné umění mají možnost zhlédnout obrazy a fotografie českých i polských autorů, filmové plakáty včetně vystavených starých promítacích přístrojů, fotografie českých a slovenských herců. Zkrátka, je toho moc, co stojí za to vidět. Než dorazíte osobně, můžete se zatím podívat na výsledky práce kastelána a příznivců Linhartovského zámku za podpory města Město Albrechtice prostřednictvím připojeného videa a fotografií.

Takže žádné naleštěné parkety ani papuče. Ale množství expozic, zajímavé informace od průvodců. Určitě se nebudete nudit… Před prohlídkou zámku nebo po jejím ukončení si můžete posedět v příjemném prostředí zámeckého nádvoří při samoobslužně nalité dobré kávě, v recepci získat informace, jaké turistické zajímavosti se nacházejí v blízkém regionu.

Například rozhledna ojedinělé konstrukce nad Městem Albrechticemi a v její blízkosti „Pohádková stezka za Krtečkem“, která je součástí Městského turistického okruhu. Minimuzeum kočárků v Městě Albrechticích naproti autobusového nádraží hned v sousedství restaurace Kinokavárna, obludy v Hynčicích nebo třeba další rozhledna v Holčovicích. Těšíme se na vaši návštěvu.

Foto-video a text Karel Knapp

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.