Sezóna 2017 byla zahájena trojvernisáží

Útulné nádvoří zámku v Linhartovech a krásné počasí spolu s úvodním pěveckým vystoupením paní Veroniky Glötzerové, která se poprvé představila s vlastním kytarovým doprovodem a získala nadšený potlesk od všech přítomných, vytvořily v sobotu 20. května příjemnou atmosféru pro zahájení turistické sezóny a Kulturního léta 2017.

 

Tu ještě umocnila paní Miluše Kaletová, osvědčená moderátorka téměř všech kulturních a společenských akcí pořádaných v zámeckém areálu, svým úvodním slovem, vítajícím nejen vystavující umělce z České republiky, Velké Británie i Polska, jímž patřila úvodní trojvernisáž, ale i ty, kteří pro právě začínající turistickou sezónu zapůjčili nezištně své sbírky rozmanitého obsahu a zaměření pro potěchu malých i velkých návštěvníků z různých koutů České republiky, ale i zahraničí.

 

Průvodkyně slovem neopomněla přivítat také pana místostarostu Martina Špalka. Jemu a celému vedení úřadu vyjádřila poděkování za stálou podporu a spolupráci ze strany města. Místostarosta slova díků opětoval a vyjádřil obdiv nad odváděnou prací kastelánovi Jaroslavu Hrubému a všem, které dokázal „zbláznit“ pro spolupráci.

A teď již stačí přetlumočit slova paní Kaletové, jež občas glosoval Jaroslav Hrubý a krátkými vstupy doplňovali autoři výtvarných prací a vystavovatelé expozic: „Tradičně zahajujeme vernisáží výstav a představení nových expozic.

V hlavních galeriích vystavují – fotograf Christian Davies z Velké Británie. Jde o oceňovaného autora pocházejícího z Essexu, který se zaměřuje na krajinářskou fotografii. Dále paní Lucie Holíková ze Zlína.

Jak sama uvádí, ve svých obrazech se snaží probudit svět rusalek, víl a mýtů. Inspiraci nachází v proměnách přírody a mytologiích. Maluje pastelkami, protože nejlépe vyjadřují její krajinu fantazie.

Stálou součástí expozic je i naše „Dětská galerie“, tentokrát na téma „Cesta pravěkem“. Je to práce Jardy a jeho dětí z výtvarné dílny, kterou má na Základní škole v Městě Albrechticích.

Pozornost návštěvníků si získají v době všude přítomných výrobků z umělých hmot dřevěné hračky od paní Čeledové ze Slušovic. Rozsáhlou sbírku vláčků od pana Grňálka z Opavy symbolicky, jako malou vzpomínku na tatínka, doplňuje miniexpozice elektrických vláčků od Veroniky Glötzerové. Fenomén LEGO znají určitě všichni a expozice je připomínkou toho, co má řada z nás doma, jaké neuvěřitelné věci se z ní dají postavit.

Typově obdobnou stavebnicí, je česká SEVA, za jejíž zapůjčení děkujeme panu Janu Stránskému ze Semil. Dalším českým rodinným stříbrem jsou nafukovací hračky z Fatry Napajedla. Expozici nám zapůjčila paní Kamila Kopáčková z Napajedel. Jako vždy je zajímavá i expozice z Poštovního muzea Praha, která již k zámku neodmyslitelně patří. Tentokrát jde o výstavu pod názvem Známková tvorba Václava Zapadlíka.

 

Přijel ji v den trojvernisáže přestavit pan ředitel Jiří Střecha, dále pak Martin Říha a Jan Kramář. Zámecká obrazárna je doplněna sbírkou artefaktů akademické sochařky paní Genzerové.

Zapůjčila nám ji její dcera paní Šárka Váchová z Prahy. K lázeňským kolonádám neodmyslitelně patří „pítka“. Sbírku těchto porcelánových předmětů vystavují manželé Kostkovi z Brna, známí již z loňské expozice polévkových mís a omáčníků. Dnes je mezi námi bohužel nemůžeme přivítat. Zdravíme je do Brna a přejeme paní Kostkové hodně zdraví a štěstí.

Polské vystavovatele zastupují Serafina Noga, Anna Maria Rogowska a Adam Werwinsky. Zajímavá je i výstava panenek od paní Šustkové z Velkých Heraltic. Další panenky, které se na zámek dostaly na přání dnes již zesnulé sběratelky paní Hany Poráňové z Města Albrechtic, nám do opatrování předaly její dcery paní Přibylová a paní Růžičková. My slibujeme, že se o ně budeme vzorně starat, stejně jako o panenku od paní Marie Bémové.

Kdo neuvidí, neuvěří, jakou sbírku prasátek všeho druhu nashromáždili manželé Ryparovi z Vratimova. Ani paní Marie Šlachtová ze Zlatých Hor nezůstala se svou sbírkou hrníčků pozadu. Milovníci filmů a kina se přijdou na své díky expozici od pana Pavla Tomeška z krnovského kina Mír."

Zaslouženou pozornost především mužského pokolení si získá úžasná a velmi rozsáhlá expozice modelů aut od pana Petra Kocourka z Krnova. To prostě musíte vidět na vlastní oči. Pokud právě nemáte čas, můžete nahlédnout nejen na zmiňovaná autíčka, ale i na další výběr části expozic prostřednictvím našeho webu.

Foto a text Karel Knapp

 

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.