Vichřice řádila i v zámeckém parku

Babí léto. Krásně zbarvené listí volně poletující krajinou a zakrývající pomalu usychající trávníky. Podzim jak má být. Nikdo si moc nevšímal, že se odněkud blíží studená fronta, která s sebou podle televizních rosniček přinese extrémně silný vítr, jenž může způsobit velké škody a ohrozit i lidské životy. Tak se také v noci ze soboty na neděli a především v neděli 29. října 2017 stalo.

 

Heřman Menzel v krátkém videu provází parkem…

Vítr v našem regionu nakonec nebyl tak silný, jak tomu bylo v jiných částech republiky, kdy jeho nárazy v především horských oblastech dosahovaly až 160 km za hodinu. Ani tak se nám ale škody především na porostech nevyhnuly. Náraz větru vyvrátil jeden z nejpěknějších stromů v parku zámku v Linhartovech.

I po vichřici láká park k podzimní procházce…

Bývalý správce parku, který se jeho údržbě a rozvoji věnoval velmi aktivně mnoho let až do konce roku 2001, pan Heřman Menzel, odhadl jeho stáří na 370 let a odhalil i příčiny, proč letní dub nezvykle drsné vrtochy počasí nevydržel, na rozdíl od ostatních stromů. Heřman Menzel sice říká, že do parku už mnoho let z osobních důvodů téměř nechodí, přesto je zřejmé, že s ním i nadále přinejmenším vnitřně žije.

Bývalý správce parku, pan Heřman Menzel, zjišťuje stáří dubu…

Jinak by se nepostaral o vypěstování dvanácti následovníků nejstaršího, o život už několik let bojujícího stromu v parku, z nichž tři stromečky zde i vysadil. Jako budoucích pokračovatelů zeleného života, kolem něhož šly dějiny. Jeho stáří při měření v roce 2000 odhadl Heřman Menzel s využitím schopností vlastních jen malému počtu lidí citlivých na jevy v přírodě, na 850 až 860 let.

Nezbývá, než vyvrácený strom odstranit…

I přes zmíněnou ztrátu mladšího krásného stromu je park stále místem, které stojí za to si projít. Potěšit se krásnými dřevinami a keři, posedět na některé z laviček a jen tak poslouchat hlasy přírody.

Foto-video a text Karel Knapp

Téma:
Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.