Zámek – Slezské Rudoltice

Renesanční zámek postavili v letech 1548 – 1565 na dolním konci vsi Fulštejnové. Rod v roce 1570 vymřel, zámek převzali Sedlničtí z Choltic, jimž byl majetek později zkonfiskován za jejich účast na stavovském protihabsburském povstání. Dále se majiteli zámku stali hrabě Maxmilián z Dietrichsteinu a následně jej od něj koupil v roce 1630 Jiří, svobodný pán z Hodic. Tím začala nová éra zámku.

 

Krátké foto-video ze zámku a jeho zahrady… 

Důležitou postavou z rodu Hodiců se stal hrabě Albert, narozený v roce 1706. Po otci zdědil tři panství, mezi jiným i Rudoltice. Bohatě se oženil a rozhodl se své rudoltické sídlo zcela změnit a přestavět. Rudoltický zámek, přestavěný v barokním stylu, se stal jedním z kulturních center Slezska. Přechodně tu působili slavný hudební skladatel Karel Ditters z Dittersdorfu a Karel Hanke. K významným hostům patřil pruský král Fridrich II.

 Po Hodicově smrti v roce 1778 byl správou majetku pověřen baron Friedenthal, který věci ze zámecké kaple, umělecký nábytek a cennosti prodal. Poslední „vyklizení“ se konalo v roce 1875. Umělecký nábytek, hodiny, obrazy a tisíce uměleckých předmětů – to vše bylo prodáno nebo vyklizeno. Od roku 1779 vlastnil panství měšťan z rodu Čejkové z Badenfeldu.Dalšími vlastníky byli továrníci Steuer z Krnova a Heřman Brücker z Červené Vody. Ti se o zámek příliš nestarali. Posledním majitelem do roku 1942 byl koňský handlíř Franz Andres. V době II. světové války tu sídlila část Goebbelsova ministerstva propagandy z Berlína, později byl v zámku prováděn výcvik ozbrojené Hitlerovy mládeže, Hitlerjugend.

 

 

 

V novodobých dějinách byl zámek sídlem MNV, následně zůstal prázdný. V padesátých a šedesátých letech chátral. Po rekonstrukci v 70. a 80. letech 20. století byla budova upravena a sloužila zdravotnickému zásobování. Od května 2004 je zámek pod správou obce Slezské Rudoltice a v tomto roce již zpřístupněn veřejnosti. Do jejího vlastnictví byl předán 9. července 2008.Zejména v posledních letech se tu konají vernisáže, různé kulturní a společenské akce – koncerty, výstavy fotografií nebo letní kino. V součinnosti obecního úřadu s kastelánem Tomášem Zembou se daří vybavovat zámecké prostory historickým mobiliářem, který je zapůjčen od spřízněných zámků, například z Velkých Losin, Hradce nad Moravicí, Bruntálu.Dále se návštěvníci mohou seznámit s archeologickými nálezy z Osoblažska a okolí, prohlédnout si historické zbraně i paličkovanou krajku. Zámek ve Slezských Rudolticích se stal dalším historickým objektem na Osoblažsku, který stojí za to navštívit. Podrobné informace o historii zámku, plánovaných akcích i otevírací době jsou uvedeny na webu zámku.

 

Foto-video Karel Knapp, text upravený z webu zámku ve Slezských Rudolticích

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.