Zastavení s písní na zámku v Linhartovech

Ženský pěvecký sbor Krnov a Pěvecký sbor Šternberk vystoupí společně v neděli 11. června 2017 od 17 hodin na Linhartovském zámku. Za pěkného počasí na zámeckém nádvoří, v opačném případě v největší místnosti zámecké výstavní galerie. Milovníci zpěvu tak určitě v žádném případě nepřijdou o pěkný kulturní zážitek.

 

Ženský pěvecký sbor Krnov vznikl na podzim roku 1999. V současnosti má 28 členek, které s nadšením zpívají pod vedením Mgr. Jany Hlaviznové. Vystupují nejen v Krnově a jeho blízkém okolí, například ve Vrbně pod Pradědem, v Karlově Studánce, Branticích, Hošťálkovech i v Horním Benešově, ale i v celém Moravskoslezském kraji. Například v Ostravě, Odrách, Kopřivnici, Hranicích na Moravě i Bělotíně.

Ženský pěvecký sbor Krnov…

Sbor vystupuje několikrát ročně. Na pravidelných Adventních a Jarních koncertech a vystoupeních pro různé organizace a spolky působící v Krnově, například pro Matici slezskou. V repertoáru můžeme najít písně starých mistrů, spirituály, skladby českých hudebních skladatelů a různé úpravy lidových písní, které jsou sboru nejbližší.

Smíšený pěvecký sbor města Šternberka zahájil činnost v roce 1974. Původně jej vedl Josef Holík, v roce 1977 na něj navázal Vlastimil Nedvěd. Roku 1980 převzal vedení Jiří Lexa, o rok později Vladimír Rampula. V této době byl druhým dirigentem Leoš Friedl, který převzal vedení sboru v roce 1983. Od roku 1997 se podílí na organizaci také ing. Tomáš Nikl. Plně převzal vedení sboru v roce 2008. V roce 2011 přišla do sboru Mgr. Lucie Brázdová Ph.D. Stala se druhou dirigentkou sboru. Po celou dobu existence se toto pěvecké těleso významně podílí na společenském a kulturním dění města Šternberka. Pravidelně koncertuje v Rytířském sálu na hradě Šternberk, zúčastnil se festivalu v Lipníku nad Bečvou, Krajské přehlídky ve Frýdku Místku apod.

Smíšený pěvecký sbor města Šternberka...

V letech 1983 až 1988 byl sbor pravidelně oceňován stříbrným pásmem na festivalu Písní a přátelství v Olomouci. V roce 1985 se zúčastnil Krajského setkání pěveckých sborů Olomouc. Díky Leoši Friedlovi, jenž v letech 1988 až 1992 vedl kabinet Antonína Tupčanského, premiéroval šternberský sbor v roce 1996 dílo tohoto skladatele s názvem Invokace sv. Jana Sarkandera a sv. Zdislava. V současné době jsou vedoucími Ing. Tomáš Nikl, Mgr. Lucie Brázdová, Ph.D. a Mgr. Pavel Maška. Když vezmete v úvahu o obou sborech všechny výše uvedené informace, pak určitě zjistíte, že by bylo chybou nevidět je na vlastní oči. A poslední informace. Vstupné je dobrovolné…

Foto z archívu sborů, text z materiálu sborů sestavil Karel Knapp

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.