Ateliér Milijarda na zámku v Linhartovech

Manželé Milada a Jaroslav Kundrátovi byli sehraný pár. Jejich díla z ateliéru Milijarda (spojením jména Milada a Jarda) znají lidé nejen doma v Bukovanech na Benešovsku. Své obdivovatele mají za hranicemi okresu, kraje i České republiky. Ano, Milada a Jaroslav byli sehraný pár.

Přední český dřevořezbář Jaroslav Kundrát…Bohužel Jaroslav v minulém roce zemřel. Věnoval se tvorbě dřevěných plastik třicet let. Nejdřív jen jako koníčku, od roku 1989 se začal věnovat své zálibě naplno. Dřívější pohádkové bytosti, kdy mimo jiné pro své děti vyřezal Manku a Rumcajse, s postupující léty vystřídala zvířátka. A tak byste mezi jeho výtvory našli po čarodějnicích, vodnících, ježibabách, čertech, cirkusácích a klaunech hrochy, pejsky, kočky i žirafy.

 

Video: Jindřich Honzík

 

Kolik plastik Jaroslav vyřezal a kolik jich jeho manželka za mnoho let společné práce povrchově upravila, namořila a navoskovala, těžko spočítat. Všechny se vyznačují úsměvným náhledem na život, špičkovým zvládnutím techniky a perfektní povrchovou úpravou. Artefakty, převážně z lipového dřeva, borovice či gabonu, zmíněného výborného pozorovatele života se těší lidé nejen doma v Čechách.

 Nalézt byste je mohli rovněž v Rakousku, Německu, Anglii i daleké Americe. Svá díla vystavoval samostatně nebo společně na Výstavišti v Holešovicích, v Malostranské besedě, v Kutné Hoře, v Atriu na Žižkově, ale i ve francouzském Štrasburku. To vše je už bohužel minulost. Jak ale mimo jiné uvádí na autorském webu Jaroslava Kundráta paní Milada Kundrátová. Odchodem Jaroslava nekončí Ateliér MILIJARDA. My, kteří jsme zůstali, se budeme snažit udržovat jeho činnost dál.Tvorba na zakázku už bude samozřejmě chybět, ale vzhledem k tomu, že byl Jaroslav nesmírně pilný člověk, zanechal po sobě rozsáhlou kolekci dílek, jež budeme rádi prezentovat na výstavách… A tak slovo dalo slovo a paní Milada Kundrátová našemu kastelánovi Jaroslavu Hrubému při jeho nedávném výjezdu do Bukovan potvrdila, že se spolu s návštěvníky linhartovského zámku může těšit na výstavu krásných dřevořezeb z tvorby předního českého řezbáře Jaroslava Kundráta.

Foto – web ateliér Milijarda, video – Jindřich Honzík, text Karel Knapp

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.