Slavnostní zahájení potřinácté a zase jiné

  • Home
  • Články
  • Slavnostní zahájení potřinácté a zase jiné

Slavnostní zahájení potřinácté a přitom zase jiné Řeč je o zahájení turistické sezóny 2018 na zámku v Linhartovech. V sobotu 12. května se podruhé v letošním roce zaplnily zámecké prostory návštěvníky. Bylo jich samozřejmě míň než při první letošní akci – dubnovém Velikonočním jarmarku, ale i dobrá pětistovka účastníků na zahájení zámecké sezóny, to při takové příležitosti také zrovna není málo.

 

Příjemně naladěné návštěvníky na nádvoří zámku úderem desáté hodiny přivítala paní Miluše Kaletová, která stejně jako v předchozích letech moderovala i celý průběh slavnostního zahájení s úvodní vernisáží vystavených fotografií krnovského fotografa Jiřího Sebery, obrazů od Růženy Urbanové z Bruntálu, obrazů Lubomíra Stýskaly z Města Albrechtic, fotografií Dvojky na dvou kolech Giro d´ Italia – Praha, obrazů a fotografií od polských autorek Anny Ksiežak, Violetty Rekus, Marta Jaskota, Katarzyna Michalska, Anetta Miškovec, a dřevěných plastik od Karla Veličky z Krnova.

Zahájení sezóny potřinácté a zase jiné. Že tomu tak je, potvrdil ve svém vystoupení rovněž kastelán Jaroslav Hrubý. V linhartovském zámku se nezachoval žádný mobiliář, žádné umělecké předměty a až na malé výjimky ani originální štuky a malby stěn. Své vykonaly válečné i poválečné události, nenechaví lidé i vandalové, požár. Bývalou krásu dnes můžeme obdivovat jen na omezeném počtu dochovaných fotografií.

Ne vždy platí okřídlené, že všechno zlé je pro něco dobré. Tentokrát tomu tak ale asi je. Náš malý zámek na pravém břehu řeky Opavice, třicet metrů od polské hranice, si vydobyl dobré postavení mezi památkami nejen v našem kraji. Svědčí o tom vysoká návštěvnost, mnohdy ze strany turistů opakovaná.

Není se co divit. Na zámku, až na několik málo stálých expozic, kterým vévodí milá pohádková díla od pražského keramika Jana Kutálka – letos rozšířená o jeho další „pajduláky“, se každým rokem mění osmdesát procent expozic. A i při opakovaných návštěvách je pořád na co se dívat.

A na co se mohou návštěvníci těšit letos? Například na známkovou tvorbu Adolfa Borna, papírové modely hradů a zámků, porcelánové nádobí –„Cibulák“, miniatury likérů, plechové mechanické hračky, umělecké fantazie vytvořené z keramické hlíny a kovu, keramická sluníčka, panenky, retro hračky, zvonečky, náprstky, sovy a sovičky, modely autíček, dřevěné plastiky, reklamní tužky, karafy. Nesmíme zapomenout na papírový Dinopark, který postupně vytvořily děti z Výtvarné dílny Jaroslava Hrubého, ani na maxi obraz plný osobností z dějin českého národa, jehož autory jsou Jaroslav Hrubý a Filip Menzel, jeho žák.

Díky kastelánovi si přijdou na své malí i velcí návštěvníci. Ti malí se mohou v průběhu prohlídky vyfotit na Maxipsu Fíkovi nebo mamutovi, odrostlejší se mohou občerstvit kávou buď v bufetu, nebo na zámeckém nádvoří.

V posledních třinácti letech to na zámku opět žije kulturním a společenských životem. Především zásluhou kastelána, paní Miluše Kaletové, skupině jejich nejbližších spolupracovníků, Přátel linhartovského zámku z Linhartov, z blízkého i širokého okolí, to vše za podpory vedení města a zastupitelstva.

Jestli jste linhartovský zámek zatím nenavštívili, napravte to. Dá se přijet vlakem (stanice je vzdálena asi 500 metrů), autobusem (některé spoje zastavují přímo před zámkem, další na hlavní silnici), vlastním autem (parkování je bezplatné přímo u zámeckého areálu), na kole, dojít i pěšky. Linhartovský zámek totiž leží na trase Městského turistického okruhu Město Albrechtice. A to je další tip na absolvování zajímavých vycházek v našem regionu.

Foto-video a text Karel Knapp

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.