Zámek – Hošťálkovy

Zámek Hošťálkovy – v sobotu 10. srpna 2019 byla otevřena pro veřejnost první část zámeckých expozic týkající se doby před rokem 1945 (poslední majitelé rodu Arců). Autorkou expozice je historička umění PhDr. Ľubica Mezerová (která zámkem návštěvníky provázela), na klavír hrála Isabela Diasová. To vše za přítomnosti obětavé kastelánky Andrey Šírové. Rozšiřuje se tak rodina zámků v našem regionu, kde hlavní slovo mají ochotní a obětaví lidé, bez kterých by takové aktivity nešly vůbec uskutečnit. Kdo v sobotu přišel, jistě nelitoval. Výsledek úsilí všech patriotů historického objektu, jenž můžete (po telefonické dohodě s kastelánkou – 774 826 877) kdykoliv na zámku zhlédnout také vy, stojí skutečně za to. Můžete se nechat inspirovat k návštěvě krátkým videem.

Vůbec poprvé byl pro návštěvníky zpřístupněn zámek v Hošťálkovech 27. prosince 2015. Jeho majitel, pan Ruszó, věnuje nemalé finanční prostředky na jeho rekonstrukci. Zámek byl postaven na místě bývalé tvrze na konci šestnáctého století a dostavěn ve století osmnáctém. Budova má tři jednopatrová křídla s mansardovou střechou. Součástí zámku je také park.

Video v délce 8:26…

Zámek se návštěvníkům otevírá pouze příležitostně, jak tomu bylo právě v sobotu 30. března 2018 pod názvem Velikonoční prohlídka. Kdo přišel, určitě nelitoval. Za podívání stály ukázky historického šermu, málokdo odolal možnosti koupit si na jarmarku něco pěkného nebo nějakou dobrotu na jídlo či pití. Třešničkou na dortu byla možnost komentované prohlídky s průvodkyněmi p. Bc Andreou Šírovou a PhDr. Ľubicou Mezerovou. Zámek v Hošťálkovech se tak pomalu stává dalším důvodem k návštěvě krnovského a osoblažského regionu.

Video a text Karel Knapp

Napište nám názor

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.