17. srpna – noční prohlídka zámku včetně závěrečného ohňostroje

  • Home
  • Akce na zámku
  • 17. srpna – noční prohlídka zámku včetně závěrečného ohňostroje

Když kastelán Jaroslav Hrubý přemýšlel, co letos přichystat pro noční prohlídku zámku, měl za chvíli jasno. Za prvé. Jako vždy budou všechny zámecké prostory se stálými i těmi novějšími a zcela novými expozicemi osvětleny plamínky deseti tisíc svíček. Což je rekordní počet, o pět set více jako loni a asi nikde jinde v republice se nemohou pořadatelé noční prohlídky obdobným navozením tajuplné atmosféry pochlubit.

Krátké video o přípravě „Noční prohlídky“…

Za druhé. To, co vždy lákalo, a věřte, že letos to bude ještě přitažlivější, je výzdoba zámeckého sklepení. Myslím, že takový počet klaunů v jeden den a na jednom místě na žádném zámku ani hradu v republice nikdy nebyl a není a mohlo by to stát za pokus o zápis, když ne do Guinessovy knihy rekordů, pak určitě do České databanky rekordů vedené pelhřimovskou agenturou „Dobrý den“.

Kastelánův další nápad. Kdo chce, může si pořídit fotku s klauny. Sám to hned vyzkoušel…

Na propagačním plakátu hlásajícím, že noční prohlídka je 17. srpna od 20 hodin, je papírových klaunů v životní i nadživotní velikosti devět. Mezi nimi je fotografie postavy desáté. Toho, co si umanul, že se klaunů zrodí deset.

Hotovo, vše je už připravené k noční prohlídce zámku v sobotu 17. srpna 2019 od 20 hodin…

Kastelán je začal tvořit se svými nejbližšími pomocníky ještě před Velikonočním jarmarkem, na konci měsíce března 2019. Stačilo malé rýpnutí, že deset klaunů, to je do rozsáhlého „podzemí“ málo. „Vytvořím jich dvacet“ hlásil Jarda Hrubý. Nakonec se nechal známý recesista vyhecovat potřetí. Bude jich třicet. Jenže klauni, to je cirkus. A cirkus bez zvířat? Tak začaly přibývat pestrobarevně oděná zvířátka s roztomilými a veselými pohledy, stejnými kukuči, které mají všichni klaunové.

Ještě dvě pracovité pomocnice chybí, když se fotilo, musely být v práci…

Objevil se další problém. Nebývalá potřeba velkého množství kartónu a lepidla. Kastelán nadarmo pořád dokola neříká: „Ještě že mám štěstí na dobré lidi.“ Potkal je i tentokrát. Zástupci společnosti Den Braven Czech and Slovak a.s., která má sídlo v areálu velkokapacitního logistického centra v blízkém Úvalně, dodali bezplatně potřebné množství lepidla. Firma Karel Věntus – výroba obalů VENKART se sídlem v Opavě-Palhanci, věnoval s kolektivem spolupracovníků třicet velkých kartonů. Stejný druh materiálu menších rozměrů ráda ochotně poskytla i paní Hudeczová, majitelka obchodu Lewisie Zdravotnické potřeby – Město Albrechtice.

Zvířat je zatím patnáct…

Je začátek srpna a zdá se, že téměř každodenní práce kastelána s častou výpomocí spolupracovníků počínaje paní Miluší Kaletovou, Adamem Růžičkou, Ivetou Kaperovou, Terezou Lovásovou, Mirkou Musilovou, Dominikou Černou a konče Markétou Kreplovou, od brzkého rána do mnohdy pozdního večera se blíží do svého závěru. I kastelán má pocit, že po více jak třech měsících skutečně stačilo.

Nakonec je klaunů třicet sedm…

„Dnes mi nevychází čas na dlouhé povídání, ještě něco musím dokončit. Zastav se zítra, posedíme, popovídáme a probereme, co tě zajímá o připravované expozici.“ Zřejmě jsem nepochopil, na který den připadá ono zítra. I to moje zítra totiž bylo ve znamení uvádění do života dalších nápadů.

 

Jarda si jen převlékl ulepené tričko, aby prý nedělal zámku ostudu, a už v letu zase sděluje. „Ještě jsem vytvořil ledního medvěda. Jo, a podívej se. Toto už je opravdu poslední věc, kterou dělám. Kdo bude chtít, sem dám hlavu a může se vyfotit jako medvěd nebo klaun.“

Chvilka odpočinku…

Sklepní klauniáda je tahákem především pro děti. Určitě však potěší i všechny dospělé. Kdo by neměl rád cirkus a především klauny! Ti na zámku jsou každý jiný, kde jen kastelán ty nápady bere? Počítal je. Prý je jich 33 a k tomu 15 krásných zvířat. To se prostě musí vidět. A ani závěrečný ohňostroj nebude k zahození, stejně jako možnost se dobře občerstvit, pobavit se se známými, prostě si užít pěkný večer.

Foto-video a text Karel Knapp

Téma: