Jubilejní patnáctý ročník Vánočního jarmarku

Když kastelán Jaroslav Hrubý připravuje Vánoční jarmark, je to vždy předzvěstí končící turistické sezóny. Jarmark má za sebou půlkulatiny, neboť tento ročník byl tím patnáctým. Z reakcí místních návštěvníků, ale i z Brna, Přerova, Ostravy, Starého Města u Uherského Hradiště, Bystřice pod Hostýnem, vyjádřených kastelánovi přímo na zámku nebo na sociálních sítích lze vyčíst jediné. Opět další vydařená akce týmu všech, kteří se kolem zámku točí. I když je všem jasné, že hlavní organizační tíha vždy visí na Jardovi Hrubém. Odměnou pořadatelům byla návštěva 2 300 lidí.

Za ty roky, kdy jarmark pořádá, má všechno promyšlené. Přesto musí obvolat všechny prodejce z Města Albrechtic a blízkého okolí i vzdálenějších oblastí (z Nového Města nad Metují, Hranic na Moravě, Zlína, Prostějova, Valašského Meziříčí, Frenštátu pod Radhoštěm), vyklidit zámecké expozice a do místností nastěhovat stoly, lavice a židle tak, aby prodejci měli odpovídající podmínky pro prodej.

Nesmí zapomenout ani na nezbytnou propagaci a jen on sám ví nejlíp, kolik nachodil pěšky a najezdil na kole, než rozvezl pozvánky do krnovských schránek. Kolik napsal e-mailů, kolik strávil času s mobilem u ucha. S kolika novináři mluvil. Zámek v přípravném období navštívil štáb České televize Ostrava a zeptat se, co bude na jarmarku nového, se neopomněl optat ani redaktor ČR Ostrava.

Kastelán byl v jednom kole i při samotném jarmarku. Přitom mu pomáhali věrní mnohaletí spolupracovníci z řad zámeckých průvodců i příležitostní pomocníci, bez nichž by na zaplněných parkovištích zřejmě zavládl chaos. Chyběla by spolehlivá obsluha v bufetu. Mezi těmi, se kterými prohodil pár slov, byla i návštěvnice z Filipovic, mimochodem iReportérka, jejíž jméno mohou často vidět diváci ČT u fotografií počasí, Marie Rychlá. Byla na jarmarku poprvé a odjížděla s tím, že si nenechá ujít ani jarmark Velikonoční. Atmosféru předvánočního setkání na zámku krásně vystihují fotografie Karla Stuchlíka z Opavy a kdo je ochotný věnovat trochu svého času v předvánočním shonu, může se podívat na krátké vložené video.

Foto Karel Stuchlík, video a text Karel Knapp