Mezi svíčkami za klauny a expozicemi

„Že by v 21. století mohl být srdcem obce zámek? Ano, jde to a vlastně to začíná být celkem normální… Až jednou budeme hodnotit, jak se sudetské pohraničí vyhrabalo ze své mizérie, jsem si jistý, že budeme vzpomínat především na nadšence… Tak jako Ivo Dokoupil zachránil kostel v Pelhřimovech a teď je v jeho péči Rychta v Karlovicích pod Pradědem, tak jako Jaroslav Hrubý oživil zámek Linhartovy, tak stejně s neutuchajícím  elánem pracuje na obnově zámku v Hošťálkovech kastelánka Andrea Šírová se svojí partou. Pro zajímavost: zámek je v soukromém vlastnictví.“

Proč výše uvedená citace z textu, který na svém facebookovém profilu zveřejnil 12. srpna 2019 starosta Krnova pan Tomáš Hradil? Protože v sobotu 10. srpna navštívil na zámku v Hošťálkovech otevření první části zámeckých expozic týkajících se doby před rokem 1945 (poslední majitelé rodu Arců) pro veřejnost a svým vyjádřením určitě potěšil všechny jmenované, tedy i kastelána našeho zámku.

Platí, že na jedné straně musí být dobrá vůle k záchraně historických objektů ze strany majitelů, na druhé straně nesmí chybět nadšení těch, kteří zámkům dávají život. Kdyby mohl náš linhartovský zámek mluvit, určitě by si na nedostatek kulturních a společenských aktivit pořádaných každoročně už téměř patnáct let, nestěžoval. Je proto potěšitelné, že je naše město zapojeno do realizace společného česko-polského přeshraničního projektu „Slezsko bez hranic III – Hrady a zámky“ vycházejícího z projektu „Revitalizace architektonického dědictví zámků“, hrazeného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Každoročně nejvíc navštěvovanou akcí je  noční prohlídka zámku. Těch letošních návštěvníků, kteří si prošli zámkem za svitu 10 000 svíček, bylo úctyhodných 1 548. Vezmeme-li v úvahu, kolik jiných akcí v regionu souběžně také lákalo k návštěvě, je to číslo velmi potěšující.

Jaroslav Hrubý při přípravě prohlídky neponechal nic náhodě. Už na konci měsíce března 2019 začal naplňovat svoji představu o vytvoření „Úžasné klauniády“, která zaplnila celé zámecké sklepení. Záměr vytvořit deset postav, vytvořených technikou vlastní kastelánovi Jardovi Hrubému – využitím kartonů, papírů, lepidla a vše následně mile pomalované – rozdávajících smích v cirkusech, nakonec překonal téměř čtyřikrát a ještě týden před srpnovou noční prohlídkou doplnil 17 roztomilými zvířaty. Nutno podotknout, že alespoň zčásti na to nebyl sám, protože má kolem sebe partu výborných a ochotných spolupracovníků, kteří neváhali také přiložit ruku k dílu.

Celkové hodnocení noční prohlídky bylo podle sdělení od návštěvníků zveřejněných na webu i při osobních setkáních s kastelánem, výborné. Řidiči s uznáním kvitovali organizaci provozu na parkovištích, ocenění si zasloužila pořadatelská služba v celém zámeckém objektu, obsluha v recepci, požární dohled, nechybělo ani občerstvení. Ani v tomto případě by se nikdo neobešel bez řady dalších obětavých lidí z Linhartov, Města Albrechtic i Krnova. Nesmíme zapomenout ani na řadu těch, kteří v patřičném předstihu zapalovali svíčky, aby s přibývající tmou navodili tu správnou noční atmosféru. Pěknou tečkou za celou akcí byl, jako vždy, ohňostroj.

Noční prohlídka je za námi, všechny výtvory patřící k úžasné „klauniádě“ můžete stále na zámku zhlédnout…

Noční prohlídka 2019 už vešla do zámecké historie. Komu se nepodařilo v sobotu 17. srpna na zámek dorazit, nemusí být smutný. Už sice nezažije atmosféru onoho večera a noci, ale kromě expozic si může i dodatečně v klidu prohlédnout všechny klauny a zvířata. Jsou rozmístěny po celém zámku. Prázdniny sice končí, turistická sezóna ale pokračuje. Přátelé linhartovského zámku se těší spolu s kastelánem Jaroslavem Hrubým na vaši návštěvu.

Foto Jaroslav Hrubý ml., text Karel Knapp