Na podlahy s krokoměrem

Zámek Linhartovy sezónu zahájí slavnostně 25. května 2019 vernisáží. Vystaveny budou obrazy Martina Hojgra, Ladislava Steiningera a polských autorů. Kastelán, jako vždy, neponechal nic náhodě a hned po skončení Velikonočního jarmarku druhý týden v dubnu se pustil do generálního úklidu. Vytírání podlahových ploch v celém zámku předcházelo vynášení stolů, židliček a stojanů. Jejich ukládání do skladů či jejich odvážení zapůjčovatelům.

Jak se říká, práce jak na kostele. Jestli tomu chtěla náhoda nebo to byl záměr kastelána, na rukou měl po celou dobu úklidu krokoměr. V době nedávno minulé, dle jeho sdělení, až se sám divil, že nachodil se smetákem, kbelíkem a vysavačem na vodu po místnostech a chodbách zámku padesát jedna kilometrů. A to byl jen začátek.

S blížícím se termínem úvodní kulturní akce začali do zámku docházet na střídačku další pomocníci. V pracovní dny v odpoledních hodinách, jinak o víkendech. Mají v úmyslu pracovat zčásti také v době velikonočních svátků. Spolu s kastelánem navážejí zpět vitríny pro keramické „pajduláky“ vytvořené Janem Kutálkem. Každé dílo se musí umýt, osušit a postavit na správné místo.


Příprava letošní sezóny 2019 byla a je ovlivňována postupem příprav na obnovu a revitalizaci zámku z prostředků EU a v součinnosti s partnery ze Slezských Rudoltic a polské Moszny. Poslední jmenovaný má jako vedoucí partner hlavní slovo v řízení společného projektu. „V současné době je otázkou, v jakém časovém horizontu se mu podaří vyřešit vlastní záležitosti, které brzdí vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace pro všechny zúčastněné,“ jak sdělila starostka města ing. Jana Murová.

Turisté se mohou stále těšit. Kastelán vytvořil po jednáních s vedením města, stejně jako s autorem stavební části projektu ing. arch. Lubomírem Dehnerem, různé varianty zajištění provozu na zámku tak, aby byl naplněn obsah „Programu na rok 2019“.

Linhartovský zámek otevře své brány veřejnosti dnem vernisáže. Už nyní se turisté dožadují vstupu do zámku. A možná i právě proto přiskakují na krokoměru zámeckého pána odchozené metry. Když musí jít vysvětlovat, že ještě k návštěvě nepřišel ten správný čas.

Kdo dlouhodobě Jardu Hrubého zná, ví, že je sice recesista, ale jsou věci, které říká naprosto vážně. V devadesátých letech minulého století mu málokdo věřil, že dorazí s kamarády na kole z ČR až do Paříže. Stalo se. Možná někdo pochybuje o tom, že osobně roznesl po Krnově 1 200 pozvánek „Velikonoční jarmark  2019“.

Pokud někdo stále pochybuje o počtu kilometrů, které letos kastelán nachodil při umývání zámeckých podlah, řešení je jednoduché. Na počátku sezóny 2020 si stačí pořídit krokoměr, vyrazit na zámek, vzít do ruky kýbl, hadr a smeták a spolu s kastelánem …, pak se uvidí. Já mu raději uvěřím hned.

Foto Karel Knapp a Iveta Kaperová, video a text Karel Knapp