Na zámek až do konce října

Ještě něco málo dnů a ještě méně víkendů zbývá do konce října a do konce hlavní turistické sezóny na zámku v Linhartovech. Kastelán může být spokojený, protože na začátku vůbec nevěděl, zda, za jakých okolností a v jakém rozsahu bude provoz na zámku v roce 2019 vůbec uskutečněn.

Vše souviselo s předpokládaným zahájením třetí etapy stavebních úprav zámku, jeho revitalizace a obnovy podle společného česko – polského přeshraničního programu „Slezsko bez hranic III – Hrady a zámky“, vycházejícího z projektu „Revitalizace architektonického dědictví zámku“, hrazeného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a dotýkající se mimo našeho zámku také zámku ve Slezských Rudolticích a polské Moszny.

Jak ukázal následující vývoj, bylo od Jaroslava Hrubého a jeho spolupracovníků prozíravé, že se jen s malými omezeními nenechal odradit od přípravy sezóny téměř ve stejném rozsahu, jak tomu bylo v předchozích letech. A v případě noční prohlídky zámku dokonce rozsahem příprav i velikostí  instalací papírových artefaktů, čtyřicítky klaunů a patnácti roztomilých zvířat, překvapil i sám sebe.

Program různých kulturních a společenských aktivit byl nejen splněný, ale v řadě případů ještě rozšířený. Kdo využil nabídky a na zámek i opakovaně dorazil, určitě nelitoval. Nemá smysl ještě hodnotit sezónu jako celek. I ve zbývajících sobotách a nedělích do konce října, stejně jako v den státního svátku 28. října, bude zámek otevřený v době od 10 hodin se zahájením poslední prohlídky vždy v 15 hodin. V případě zájmu větších organizovaných skupin a zájezdů je možné dohodnout si návštěvu s kastelánem na kterýkoliv zbývající říjnový den.

Kastelán sice už přemýšlí o přípravě vánočního jarmarku a závěrečného vánočního koncertu jako skutečně dvou posledních letošních akcí. Přesto nesložil ani v současné době ruce v klín a podařilo se mu zapůjčit propagační obrazový materiál z putovní výstavy, který si měl možnost uceleně poprvé prohlédnout v Praze, kdy patřil k vyhodnoceným osobnostem celostátně uznávané akce „Má vlast cestami proměn“.

Ocenění získali ti, kteří svojí činností zásadně přispívají k pozitivním změnám našich sídel a krajiny. Že se tak stalo v osobě našeho kastelána oprávněně, o tom není pochyb. Právě návštěvníci sobotního koncertu (12. října 2019 v 17 hodin) „Po stopách muzikálu“ budou prvními, kdo expozici uvidí.

Meteorologové hlásí krásné „babí léto“. Tak je tu ještě jedno lákadlo. Co si tak po návštěvě zámku nebo zcela samostatně vyrazit na procházku k rozhledně Na Hraničním vrchu nebo si s dětmi projít  v nedávné době Lesy ČR, Lesní správou Město Albrechtice nově zrenovovanou „Pohádkovou stezku“, která vás dovede krásnou přírodou až ke krtečkově studánce a za odměnu si budete moci rozhoupat malý zvoneček na zvoničce a přát si pro sebe nebo pro všechny něco pěkného.

Foto-video a text Karel Knapp

Téma: