Sezóna 2019 je v plném proudu – dnes provázel kastelán

Prozíravým se stalo rozhodnutí kastelána Jaroslava Hrubého a jeho spolupracovnice paní Miluše Kaletové, po konzultacích s vedením města (starostkou Janou Murovou a místostarostou Liborem Švecem) a dalšími členy přípravné skupiny (Lenka Metzlová, Jaroslava Veselá, Karel Knapp), připravit provoz zámku ve stejném rozsahu, jak tomu bylo v předchozích letech, bez ohledu na termín zahájení prací souvisejících s třetí etapou  stavebních úprav, realizací společného česko – polského přeshraničního projektu programu – Slezsko bez hranic III – Hrady a zámky. Řešit věci, až nastanou.

O návštěvu zámku a zhlédnutí zajímavých expozic je přinejmenším stejný zájem, jak tomu bylo v roce 2018. O víkendech patří rodičům s dětmi a skupinovým zájezdům. Všední dny v době před prázdninami jsou cílem školních výletů. Dětem se na zámku opravdu líbí. Kdo z nich by nechtěl vidět tvory z pravěku, postavičky z pohádkových večerníčků. A když kastelán začne vyprávět o nebezpečných medvědech Gríšovi a Ríšovi pohybujících se v hradním příkopu, o tom, jak se chránit před nebezpečným mamutem nebo o Mouřenínovi, má pozornost malých návštěvníků zajištěnou.

Historkám, kterými kastelán, stejně jako další zámečtí průvodci, prokládají svůj výklad, se s chutí zasmějí i dospělí. Nevěříte? Pak se podívejte na připojené video z návštěvy hostů z Brna.

Informace zveřejněná v reportáži v kabelové televizi Město Albrechtice i stručné sdělení p. starostky iJany Murové ve Zpravodaji města vypovídají o tom, že realizace třetí etapy  stavebních úprav, realizace společného česko – polského přeshraničního projektu programu „Slezsko bez hranic III – Hrady a zámky“ vycházejícího z projektu „Revitalizace architektonického dědictví zámků“, hrazeného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a dotýkajícího se mimo našeho zámku také zámku ve Slezských Rudolticích a polské Moszny, se pro vzniklé komplikace na straně polského vedoucího partnera v současné době odkládá a nedá se  téměř očekávat, že by mohly být stavební práce v kalendářním roce 2019 zahájeny.

Video a text Karel Knapp

Téma: