Velikonoční jarmark 2019, místo k nákupům i setkáním

Slavnostnímu zahájení turistické sezóny na zámku v Linhartovech (letos se tak stane 25. května 2019 vernisáží výstavy obrazů od Martina Hojgra a Ladislava Steiningera a výtvarných prací z dílen polských umělců) vždy předchází Velikonoční jarmark.

Ten letošní, již jedenáctý, připravil kastelán Jaroslav Hrubý za vydatné pomoci paní Miluše Kaletové a ve spolupráci s dalšími „Příznivci Linhartovského zámku“ pod záštitou města Město Albrechtice, na sobotu 6. dubna.

Krátké video video vás provede celým velikonočním jarmarkem…

Rukodělné zboží, vytvořené většinou z přírodních materiálů, přijel nabízet rekordní počet sedmdesáti jednoho prodejců. Pořadatelé mohou být spokojeni. Rozsáhlá prodejní akce byla, jak vyplývá ze slov kastelána, velmi úspěšná a zřejmě nikdo z dospělých nelitoval úhrady symbolického vstupného ve výši dvaceti korun (děti měly jako vždy vstup volný).

Přibyla řada nových prodejců. Bylo nabízeno nepřeberné množství zboží, které se vztahovalo k Velikonocům. Samozřejmostí byla možnost občerstvit se u mnoha stánků na nádvoří zámku, před ním nebo v zámeckém bufetu. Melodie vycházející z neúnavně obsluhovaného flašinetu úspěšně navozovala atmosféru dob dávno minulých.

V podzámčí vzbuzovala zvědavost vůně linoucí se z kovářské výhně a zvonění kladívek o kovadlinu. A našlo se i dost dětí, které se nebály nahradit mistry kováře a „jen vlastními silami“ si ukuly nějaký drobný upomínkový předmět. Ke koupi byly podkovičky různých velikostí, křížky na krk, ozdobné řetězy. Děti hojně využívaly také možnosti povozit se na koních.

Na pultech prodejců lákalo k zakoupení velké množství zajímavého zboží. Výrobky z textilií k potěše dětí i dospělých. Polštáře, trička s různobarevnými potisky. Děti mohly nechat oči na pletených i ručně šitých panenkách, roztomilých zajíčcích, myškách nebo medvídcích. Nechyběly pletené ovečky ani kůzlátka. Obrovské množství různobarevných ptáčků vytvořených různými technikami.

A co teprve ručně vyrobené svíčky, mýdla pro alergiky, mýdla s různými vůněmi či určená dětem. Masti regenerační, ulevující bolestem, osvěžující. Pozornost vzbuzovala nabídka skleněných lahví z čirého i barevného skla, opletených, i bez dalších úprav zajímavých skleněných pohárků. Ze dřeva ručně vyrobené lžíce, naběračky, vařečky, slánky, grilovací kleště. Rodiče, babičky a dědečkové měli dost příležitostí k nákupu krásných dřevěných hraček. Loutek, zvířátek, autíček, skládaček a oblíbených píšťalek a flétniček. Nechyběly velikonoční hrkače.

Velikonoce byly cítit na každém kroku. K mání byla velikonoční vajíčka v různých úpravách. Keramická, dřevěná, malovaná, oplétaná tenkým drátkem, textilní i klasická. Vše zajímavě naaranžované. I plechové formičky tvarované do zajíčků, vajíček a květů si našly své obdivovatele. Zajímavá byla také ukázka pletení pomlázek s možností jejich zakoupení.

Gurmány a milovníky vaření zaujala rozsáhlá nabídka různých druhů koření k pečení, grilování, do polévek a vaření vůbec, stejně jako velká nabídka masných výrobků počínaje uzeným masem, salámy, jelity, jitrnicemi, tlačenkou a konče klobáskami.

Jak uplést pomlázku předváděl pan Jan Handlíř. Podrobný video návod k pletení ZDE.

K jarmarku patřila velká nabídka domácích sýrů, krásných výtvorů z perníku – srdíčka s uvedením jmen těch, které by chtěl někdo obdarovat. Čaje určené k řešení zdravotních potíží nebo jen k navození příjemné atmosféry, med, marmelády, sirupy i stolní vína řady chutí.

Postávání návštěvníků při pojídání smažených brambůrků, chlebů namazaných sádlem nebo pomazánkami, trdelníků, valašských frgálů, párků v rohlíku a bramborových placek s možností zapíjení nealkoholickými i poněkud ostřejšími moky na nádvoří zámku nebo posezení v zámeckém bufetu u dobré kávy bylo dobrou příležitostí v poklidné předvelikonoční atmosféře si popovídat se známými a mnohdy navázat i nová přátelství.

Kastelán Jaroslav Hrubý s nejbližší spolupracovnicí paní Miluší Kaletovou…

Velikonoční jarmark 2019 se stal minulostí, a to velmi úspěšnou. Kastelán Jaroslav Hrubý, paní Miluše Kaletová a všichni, kteří se na jeho přípravě a zdárném průběhu podíleli, mohou být spojeni. Protože téměř rekordní počet platících návštěvníků v počtu 1646 je jen o 70 méně, než tomu bylo v rekordním roce 2017. To ale není až tak důležité. Důležitější je, jak sdělila paní Miluše Kaletová, že se podařilo uspořádat setkání lidí, kteří se mnohdy díky uspěchané době často nepotkají několik měsíců. Na zámku v Linhartovech byl čas posadit se, povykládat a zavzpomínat si.

Foto-video a text Karel Knapp

Téma: