Zámecká sezóna 2019 zahájena

Kastelán Jaroslav Hrubý s Ladislavem Steiningerem…

Linhartovy č. 36, 25. května 2019. Dvě souběžné aktivity na stejné adrese. První významu celoevropského – volby zástupců České republiky do Evropského parlamentu, druhá významu „pouze“ nadregionálního – na zámeckém nádvoří zahájení „Linhartovského kulturního léta 2019“  úvodní vernisáží prací vystavujících umělců.

Krátké video ze slavnostního zahájení zámecké sezóny 2019…

Výsledky evropských voleb a informace o počtu voličů z Linhartov byly zveřejněny až v nedělních pozdních nočních hodinách. To neúnavní organizátoři každoročně se opakujícího slavnostního zahájení turistické sezóny, tentokrát už po jedenácté, měli o všem, co považovali za důležité, jasno o hodně dřív. Za první sobotu a neděli po otevření zámku veřejnosti jej navštívilo 227 lidí.

V sobotním dopoledni přes sto hostů, přátel vystavujících a milovníků umění, již přišli na úvodní vernisáž a využili možnosti zhlédnout mezi prvními výtvarná díla p. Martina Hojgra ze Šumperku, umístěná v hlavní galerii, „Příběhy“ – grafiky a objekty p. Ladislava Steiningera z Krnova, práce žáků ateliéru Trám z výtvarného oboru ZUŠ Krnov pod vedením p. Ivany Steiningerové a v chodbě na prvním poschodí snímky z koncertů od polského fotografa p. Mariusze Skiby. Patřili rovněž k prvním, kteří si mohli prohlédnout všechny nové expozice. A že jich není málo.

Příjemnou atmosféru navodila zazpívanými písněmi za vlastního kytarového doprovodu p. učitelka Veronika Glötzerová a osvědčená moderátorka všech zámeckých kulturních akcí p. Miluše Kaletová seznámila všechny přítomné s dalšími exponáty a expozicemi. S těmi dlouhodobějšími a většinou i doplněnými o nové artefakty, jako je například dlouhodobá výstava roztomilých, vesele a pohádkově laděných „pajduláků“ nebo další úžasná výstava modelů aut od p. Petra Kocourka z Krnova, ale i těmi novými.

Celý program moderovala p. Miluše Kaletová…

Zatímco auta většinou zaujmou mužskou část návštěvníků, krásnější polovinu lidstva zřejmě víc osloví křišťálové mísy, vázy a karafy, zapůjčené ze sbírky paní MUDr. Zuzany Juráňové. Děti se mohou těšit na „Krtky tak i tak“. Jde o sbírku od p. Ivety Johančíkové z Nových Sedlic.


Z televize všem dětem dobře známého „Krtečka“ výborně doplňují i víc než roztomilé látkové myšky, sobíci, lišky a navíc i tulící polštářky. Vytváří je p. Kateřina Bucháčková podle vlastních návrhů a vše je tedy na sto procent originální.

Nesmíme zapomenout ani na expozici na téma „Cesta pravěkem“, kterou Jaroslav Hrubý ještě rozšířil o „Vodní svět“ s bájnou rybou v zámecké věži. A aby toho nebylo málo, ještě pohádkovými postavičkami známými z pohádkových večerníčků. Vyrobily je děti ze Základní školy v Městě Albrechticích pod vedením kastelána v jeho výtvarné dílně.

Rozšíření počtu vystavených papírových modelů hradů a zámků o osmnáct kusů doznala již do té doby rozsáhlá a zajímavá sbírka zapůjčená od p. Petra Voráče z Prahy.

Paní Miluše Kaletovvá s paní Mezníkovou…

„Vzpomínky na Afriku“. Předměty ze sbírky psychiatra p. MUDr. Ladislava Mezníka. Příležitost přiblížit si alespoň trochu nám vzdálený kontinent. Především pak radost ze setkání s výborným vypravěčem, milým, příjemným, empatickým a noblesním člověkem. To první platí stále, to druhé už ne. V pátek 19. dubna 2019 všechny, kdo pana doktora znali, zastihla velmi smutná zpráva. Pan Mezník náhle zemřel ve věku osmdesáti let.

Na co ještě se můžete podívat? Do zámecké obrazárny s expozicí křesťanství na sbírku replik historického skla ze sklářské díly p. Z. Němce z Vrbna pod Pradědem. Pod názvem miniexpozice „Ten sbírá to a ten zas tohle“ si můžete prohlédnout několik starší psacích strojů. Stačí ujít pár kroků dál a už je tu sbírka zaměřená na milovníky zlatého moku. Tácky, poháry, krigly, sklenice, skleničky, láhve, plechovky.

Velká výstavní síň…

Celá dolní chodba je věnována pracím žáků z ateliéru TRÁM – výtvarného oboru ZUŠ Krnov, pod názvem /O/KOLO, které vede p. Ivana Steiningerová. Snad nebylo na někoho nebo něco zapomenuto. Pokud při prohlídce zámku zjistíte, že ano, neváhejte a sdělte to kastelánovi, třeba vám za to nabídne šálek výborné zámecké kávy.

Jaroslav Hrubý, duše zámku, toho tentokrát při slavnostním zahájení moc nenamluvil. Určitě by se ale připojil k závěrečným děkovným slovům paní Kaletové. A mohl se také pochlubit, že spolu s bývalým p. starostou Luďkem Volkem získali v Praze při ukončení 10. ročníku celostátní soutěže pod názvem Má vlast cestami proměn – Příběhy domova mezi 160 přihlášenými účastníky jako jediní z Moravskoslezského kraje cenu odborné poroty za péči o linhartovský zámek. Na diplomu nechybí jména takových osobností, jakými jsou Ing. arch. Josef Pleskot, prof. MUDr. Jan Pirk a Ing. Karel Drhovský.

„Tak, a jsme u konce. Nebo vlastně na začátku?“ Řekla na závěr p. Miluše Kaletová. Za „B“ je správně. Je tu začátek další turistické a kulturní sezóny. Tentokrát pro rok 2019.

Foto-video a text Karel Knapp