6. června – Slavnostní zahájení sezóny 2020

Na 28. května 2020 připadá 15. výročí, kdy byl zámek v Linhartovech slavnostně zpřístupněn veřejnosti, poprvé od konce II. světové války. Události předcházelo velké množství práce řady lidí a organizačního úsilí. Bylo potřeba vyklidit místnosti a vymalovat je. Opravit uzávěry oken, vypínače, umýt podlahy.

Vyráběly se informační panely s údaji o tom, jak to na zámku vypadalo nejen v době jeho největší slávy, ale i v letech následujících. Místnosti po ukončení využívání celého objektu zely prázdnotou. Podařilo se zajistit a vytvořit první expozice šicích a pletacích strojů, historie četnictva, harmonií.

Speciální pozornosti se dostalo I. dětské galerii, do které byly umístěny obrazové i prostorové práce dětí navštěvujících výtvarnou dílnu Jaroslava Hrubého se sídlem v Základní škole v Městě Albrechticích. Zmíněné výročí by si určitě zasloužilo pořádnou oslavu.

Zámek si pod vedením kastelána Jaroslava Hrubého s podporou jeho spolupracovníků získal výborné renomé, a ze statistik je zřejmé, že jej navštívilo již několik desítek tisíc lidí. Jenže kastelán nemá na oslavy vůbec čas. Na první červnovou neděli musí být vše připraveno k slavnostnímu zahájení sezóny 2020.

Veškeré změny a zpoždění v zámeckých aktivitách jsou spojeny nejen s vyhlášením nouzového stavu v ČR, ale i s plánovaným zahájením stavebních prací souvisejících s realizací projektu, jehož cílem je revitalizace a rekonstrukce zámku.

Ale nebojte se. Kastelán dělá vše pro to, aby i letošní sezóna byla pro návštěvníky zajímavá. Opět řadu místností vymaloval, natřel podlahy a v těchto dnech již instaluje první expozice. Tak neváhejte a přijďte se v sobotu 6. června 2020 od 10 hodin podívat do zámku v Linhartovech. Už teď se na vás těší Jaroslav Hrubý a všichni, kdo mu pomáhají.

Foto a text Karel Knapp

Téma: