Bez ohledu na koronavir

Ne, určitě vás nikdo nebude přesvědčovat, že současný stav věcí není vážný, že máte strkat hlavu do písku. Zvlášť, když nakažených novým koronavirem přibývá. Ve světě, i u nás doma, celý svět řeší zákeřnou pandemii. Jen vzdálená Čína je na tom snad už líp. Ale ta už si prošla svým. Bohužel, všude přibývá i lidí, kteří nemoci podlehli.

Z televize, novin, sociálních sítí nám zní v uších jen samé negativní zprávy. Nejen pracovníkům ve zdravotnictví chybí ochranné roušky, respirátory, filtrační masky, ochranné obleky. A co teprve nedostatek testovacích sad. Celá Česká republika je v nouzovém stavu, zatím až do 11. dubna…

Není žádný důvod k radosti ani v našem albrechtickém regionu. Zvlášť mezi lidmi, kteří už mají „sát“ a víc, nemusí vždy panovat nejlepší psychická pohoda. V zájmu zachování duševní svěžesti se můžete podívat do našeho zámku v Linhartovech. Správně předpokládáte, že tam téměř každý den můžete najít kastelána Jaroslava Hrubého. Mohl by jako koronavirem zvýšeně ohrožený senior sedět doma a dívat se třeba na televizi. Místo toho, hned jak byl zámek uzavřený pro veřejnost, dal se do sundávání výzdoby ze stěn a oken, která byla původně určena k navození příjemné nálady pro návštěvníky tradičního Velikonočního jarmarku.

Zatím se stále čeká, jak dopadne výběrové řízení na dodavatele stavebních prací spojených se zapojením našeho města do společného česko-polského programu „Slezsko bez hranic III – Hrady a zámky“. Hlavním cílem projektu je „Revitalizace architektonického dědictví zámků“. Na revitalizaci naší památky v Linhartovech získalo město Město Albrechtice částku 1 189 940,00 € s předpokládanou spoluúčastí ve výši 10%.

Kastelán Jaroslav Hrubý nenechává nic náhodě a pustil se do vyklízení všech výstavních prostorů. Převáží exponáty do depozitáře v nejvyšším poschodí, připravuje podmínky pro zabezpečení keramiky Jana Kutálka. Na připojeném videu se do zámku můžete podívat alespoň virtuálně. Kastelán vás zavede i do několika míst, kam se jako návštěvníci z bezpečnostních důvodů běžně podívat nemůžete.

Foto-video a text Karel Knapp

Téma: