Kastelán je spokojený, není se co divit

Náš zámek je pro malé i velké návštěvníky…

Je neděle 26. července 2020, téměř polovina školních prázdnin je pryč. Kastelán se v době pauzy právě chystá sníst vnukem donesený oběd v polystyrénovém obalu. To, že by si sám odskočil z Linhartovského zámku do nejbližší restaurace v Krásných Loučkách, to je pro něj skoro nepředstavitelné. Co kdyby zrovna přijel nějaký zájezd a jedna z jeho spolupracovnic, Tereza, která v dané chvíli provází jinou skupinu, by na vše zůstala sama.

V expozici vynikajícího keramika Jana Kutálka…

Trochu neuváženě jsem se zeptal, jak vypadá víkendová návštěvnost. Kastelán se ochotně rozpovídá a oběd mu pomalu stydne: „V průběhu pátku a soboty přišlo 110 velkých, menších i nejmenších turistů. V době do nedělního oběda zatím 30, odpoledne se dá podle telefonátů očekávat dalších 40 hostů.“ Docela slušná návštěvnost, když si uvědomíme, že se zahájení zámecké sezóny stále oddalovalo v očekávání, zda bude nebo nebude zahájena již dva roky odkládaná revitalizace a oprava zámku.

Děkujeme vám za návštěvu a přejeme krásný zbytek dovolené…

A Jarda Hrubý dál pokračuje: „ V době mimo oficiálně stanovené otevírací hodiny jsem zámkem v posledním týdnu od pondělí do čtvrtka přivítal v našich prostorách dalších 80 návštěvníků.“ A pokud někdo musí na prohlídku chvilku čekat, může si čas zpříjemnit na nádvoří při dobré kávě anebo si rovnou před zámkem udělat piknik.

Na rozloučenou razítko přímo na ruku. Proč, to je tajné…

Kastelán by se mohl na zámek klidně odstěhovat. V současné době každý pracovní den odemyká v šest hodin ráno dveře pracovníkům stavební firmy Faktory 2014, aby mohli vstoupit na pracoviště, a  ze zámku odjíždí něco málo po osmnácté hodině. Co dělá v době víkendu, to už víte.

Dnes provázela i Tereza…

A to už přemýšlí, čím návštěvníky zámku na konci září 2021 překvapí, pokud budou stavební a další práce ukončeny v plánovaném termínu. Jestli to bude pouze Vánoční jarmark a závěrečný koncert nebo vymyslí ještě něco dalšího, to se uvidí.

Foto a text Karel Knapp

Téma: