Kastelán má tajemství

Kdo si nenechal ujít loňskou srpnovou noční prohlídku na Linhartovském zámku dobře ví, co především na děti, pouze za svitu stovek svíček, čekalo v zámeckém sklepení. Třicet tři rozesmátých papírových klaunů různých velikostí a 15 krásných zvířat, z nichž některá na světě snad ani neexistují. Ale podívaná na ně byla pěkná a povzbuzující fantazii. Výsledek víc jak půlroční práce se líbil, o tom není pochyb.

Obrovské množství práce především kastelána, ale i několika jeho spolupracovníků. Poničená trika od lepidla, puchýře od nůžek, kterými stříhali tvrdé kartony, z nichž se tvořily kostry veselých postav, mnohých v mírně nadživotní velikosti. Lepení a zase lepení, pak i natírání, malování a sušení výtvorů na sluníčku.

Po skončení noční prohlídky 2019 se Jaroslav Hrubý zapřísahal, že už s tak časově náročnými nápady na vytváření expozic určených především pro děti, které potěší i dospělé, končí. Těžko říct, co jej přivedlo ke změně „zásadního“ rozhodnutí.

Mezi provázením návštěvníků, jak je jeho zvykem i mimo oficiální otevírací hodiny (nechce nikoho zklamat) a každodenní přítomností na zámku doslova od rána až do večera si puchýře opět začal vyrábět. Znovu vymýšlí a lepí.

Tentokrát ale nechce vůbec nikomu sdělit, co bude výsledkem dalších zničených triček nejen jeho, ale  i obětavých pomocníků, co způsobí další zranění na rukách. Už teď ví a stále opakuje, že postav bude nejvíc padesát, tedy zatím to tvrdí. Jen aby se ve vlastním zájmu nenechal inspirovat počtem vojáků terakotové armády, nalezených v mauzoleu jednoho z čínských císařů žijícího tři století před naším letopočtem.

Expozici připravuje na slavnostní otevření zámku po ukončení stavebních a revitalizačních prací, připadající někdy na polovinu září 2021. Mimo to Jaroslav Hrubý již oslovuje kvalitní vystavovatele, se kterými chce navázat spolupráci a podniká tím všechno pro to, aby otevření zámku na sklonku příštího roku  bylo opět pro veřejnost velkým kulturním zážitkem. Máme se na co těšit.

Foto a text Karel Knapp

Téma: