Kastelán se nenudí

Říká se: „Raději dvakrát vyhořet, než jednou malovat.“ Kastelán Jaroslav Hrubý o tom ví hodně. Jednak si na zámku své již mnohonásobně odmaloval, počínaje sklepeními, nádvořím, chodbami i výstavním prostory.

Malování je ale zatím v nedohlednu. Musí mu předcházet provedení stavebních prací podle již dva roky schváleného projektu společného česko-polského programu „Slezsko bez hranic III – Hrady a zámky“ v hodnotě 1 217 184,00 €. Program „Slezsko bez hranic – Hrady a zámky“ je řízený Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a umožňuje financování přeshraničních projektů. Je podpořen v rámci programu INTERREG V-A Česká republika – Polsko a financován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Město se má z vlastních zdrojů podílet desetiprocentní spoluúčastí.

Kastelán Jaroslav Hrubý, jak známo, nenechává nikdy nic náhodě. Z prostorů, kde se budou měnit okna, opravovat podlahy, instalovat nové dveře, instalovat a upravovat rozvody elektrické energie již vyklidil vše, co by mohlo stavbařům zavazet a co mohl zvládnout sám, bez pomoci dalších pracovníků. V dalších týdnech se zaměří na vyklízení vitrín se vzácnými keramickými artefakty z ateliéru Jana Kutálka, které jsou již po mnoho let stálým a velkým lákadlem pro návštěvníky zámku z domova i ze zahraničí.

Zatím se ale už týden zabývá čištěním zámecké kanalizace. Čistí odpadní šachty od listí spláchnutého ze střechy zámku, odstraňuje rez z filtračních košů, bahno z ústí potrubí. Natírá a opravuje lavičky. Stejně tak se pustil i do 110 židliček.

Zkrátka, náš kastelán ani náhodou nezahálí, přestože by byl raději, kdyby už zase mohl připravovat vernisáže a výstavy a se svými spolehlivými spolupracovníky provázet návštěvníky zámku. A nebudete věřit. Ale v současné době se nejvíc těší na to, jak bude moci začít znovu malovat a uklízet. Protože následně se už vše vrátí do starých kolejí a zámek bude znovu patřit návštěvníkům.

Foto Jaroslav Hrubý, text Karel Knapp

Téma: