Na zámku se pořád něco děje

Sundávání posledního exponátu – triptychu keramických prací Jana Kutálka – bylo nejnáročnější…

Nezvyklý hluk v pondělí 13. července 2020 rezonoval celým zámkem. Dělníci  z dodavatelské firmy stavebních prací Factory2014 a.s. s  kangem  začali odstraňovat betonovou mazaninu na podlaze sklepení.

Všechny výstavní místnosti ve II. nadzemní podlaží již kastelán vystěhoval…

O patro výš pracovníci Společnosti Marshal-cz s.r.o. Bohumír Veleba a jednatel Jan Bacho ochotně a zcela nezištně, po prosbě kastelána, sundávali s jeho vydatnou pomocí ze stěny poslední a zároveň nejtěžší keramické výtvory od keramika Jana Kutálka,  aby je uložili do depozitáře a ochránili je před možným poškozením.

S třemi nejtěžšími kousky keramiky nezištně pomohli pracovníci Společnosti Marshal-cz s.r.o.  … 

Triptych Jan Drda, Karel Havlíček Borovský, Jaroslav Hašek byl po mnoho let součástí stálé expozice pohádkových postaviček. Plivníků, vodníků, klaunů a další milých figurek. K sundání každého ze tří keramických panelů, kdy každý z nich váží hodně přes sto kilogramů, muselo být použito řetězového zvedáku (hupcuku) a žebříku.

Kastelán přiložil rovněž ruku k dílu…

Prospěšné pro budoucí organizaci stavebních prací bylo i krátké posezení kastelána  s ing. Dimitri Kirjakovským, autorizovanou osobou. Probrali a domluvili se na způsobu provádění elektroinstalačních prací a umístění zásuvek, instalaci dveří, oken, okrasných lišt, pokládání dřevěných podlah i výměnu sto padesáti oken i na harmonogramu prací, který ve vzájemné shodě umožní provádění všech projektovaných prací a nenaruší návštěvnost expozic umístěných v přízemí zámeckého areálu.

Strategická porada s panem Kirjakovským, autorizovanou osobou dodavatele stavebních prací…

V úterý dorazila Česká televize. Výsledkem návštěvy byla reportáž v pořadu Události v regionech Ostrava. A netrvalo dlouho a už přijela další návštěva. Paní  Hana Pavelková z Národního památkového úřadu územního pracoviště Ostrava a pan Zdeněk Žilka, referent (památková péče) Městského úřadu v Krnově.

Bylo o čem povídat také s památkáři, paní Hanou Pavelkovou a panem Zdeňkem Žilkou…

Památkáři si za doprovodu Jaroslava Hrubého prošli zámek doslova od půdy až po sklepení. Nejvíc času strávili v přízemním „rytířském sále“, který do doby zahájení III. etapy realizace stavebních úprav podle společného česko – polského přeshraničního projektu „Slezsko bez hranic III – Hrady a zámky“ sloužil jako oblíbená obřadní síň.

Reportáž 0 zahájení stavebních prací odvysílala ČT Ostrava…

Zatím co pracovníci Městského úřadu Město Albrechtice sekali trávu v celém parku, poctivě vyžínali i místa pod keři, kastelán razítkoval další várku vstupenek, protože, jak sám říká, mnohdy se mu jich nedostává. Totiž bez ohledu na oficiální otevírací dobu v pátek až neděli od 10 do 16 hodin, pokud mu to jen trochu vychází, provází ochotně téměř každý den i ty turisty, kteří se jen kolem zámku nachomýtnou.

Kameraman i redaktor si kontrolují natočený materiál…

I proto se může pochlubit, že od zahájení turistické sezóny od 6. června 2020 již prošlo zámkem víc jak tisíc návštěvníků. Jak sděluje, jen za poslední týden jich bylo víc jak tři sta. Nejenom z blízkého okolí, ale i např. z Litoměřic, Jihlavy, Brna, Olomouce, Opavy, dokonce i ze Slovenska. Stačí si přečíst zápisy v knize hostů a hned je jasné, proč je zámek v Linhartovech hojně navštěvovaný a oblíbeny. Vstřícní a milí lidé, netradiční průvodní slovo kastelána i možnost dát si na nádvoří zámku kávu za dobrovolnou cenu.

Aby se návštěvníkům líbilo nejen na zámku, ale také v krásné zámecké zahradě…

Výstavní prostory jsou omezené v souvislosti s rekonstrukčními pracemi. Ale i tak je stále na co se dívat. Reinstalovaná keramická díla Jana Kutálka, retro hračky ze sbírky manželů Břicháčkových, neobvykle zajímavé fotografie od polských autorů, velké množství papírových modelů nejznámějších hradů a zámků z různých částí naší republiky postavené panem Voráčem z Prahy a krásné modely vozů formule 1 ze sbírky pana Kocourka z Krnova. Tahákem zejména pro dětské návštěvníky jsou pohádkové postavy vytvořené z papíru, známé z různých večerníčků a pohádek. Jak říká kastelán: „Linhartovský zámek je zajímavý pro děti i dospělé. Ideální tip na rodinný výlet.“

Foto-video a text Karel Knapp

Téma: