Od linhartovského zámku do Krnova

Nebýt nouzového stavu, vyhlášeného od 14. března 2020 vládou České republiky, bylo by na zámku v Linhartovech veseleji. Kastelán Jaroslav Hrubý by dokončoval jednání s vystavovateli a připravoval by expozice jejich prací. Krásným parkem i zámkem by se v březnu při Velikonočním jarmarku procházely stovky a stovky návštěvníků. Letos je vše jinak. O Velikonocích, v době největších křesťanských svátků, bývá zámek každoročně pro veřejnost uzavřen a ožívá tradičně až na konci května, zahájením hlavní turistické sezóny. Přesto se vždy našlo dost zájemců, kteří si rádi zpříjemnili jarní období sváteční procházkou zámeckým parkem. Stejné to bylo i letos. S jednou novinkou.

Před zámkem se připravovala v době karantény, jež vůbec nepřeje sportu, a především hromadným závodům s nepředstavitelnou účastí až tisíců závodníků, na start originálního celorepublikového virtuálního běhu paní Karla Smolíková. Mohla si tak spolu s dalšími, kteří se do závodu přihlásili, poměřit síly na domácí trati podle vlastního výběru s českou závodnickou elitou, zastoupenou mimo jiné Petrem Vabrouškem či Petrem Pechou. Virtuální závod vyhlásil právě na dobu velikonočních svátku RUN Magazín a nabídl možnost absolvovat závod v místě podle vlastního výběru, na vzdálenost tři, pět nebo 19 km, to je v délce symbolicky skryté v názvu zákeřné nemoci COVID-19 km.

Karla Smolíková si stanovila ke startu na velikonoční pondělí s ohledem na to, což již má za pět let aktivního běhání za sebou, trasu z uvedených možností tu nejdelší. Linhartovy – Město Albrechtice – Krnov. Virtuální závod se měl stát přípravou na start maratónu v lotyšské Rize, který organizátoři připravovali na květen 2020 a jehož uskutečnění pořadatelé z pochopitelných důvodů odsunuli na pozdější termín. Trasu závodu absolvovala za 1 hodinu 37 minut a 10 sekund a obsadila tímto výkonem ve své kategorii výborné 5. místo. K pomyslnému stupni vítězů jí chyběla pouze 1 minuta a 32 sekund. Organizátorům jako doklad o podaném výkonu musela poslat fotografii z místa startu a záznam o dosaženém čase. Propagovala tak i zámek v Linhartovech.

Není se co divit, že paní Smolíková dosahuje tak výborných výkonů. Mimo téměř každodenní hobby běh se zúčastnila řady významných sportovních podniků. V roce 2017 v den svých narozenin běžela v Praze svůj první maratón, tu samou trasu absolvovala  v našem hlavním městě také o rok později. Ve stejném roce 2018 na pozvání polského běžeckého kolegy zvládla v pohodě i nejstarší polský maratónský běh v centru Varšavy.

V roce 2019 absolvovala paní Karla maratón ještě dvakrát. Nejdřív v Mozartově Salzburku po trase kolem památek UNESCO a při největším závodu, kterého se zatím kdy zúčastnila, maratónu v nizozemském Amsterodamu. Být při tom spolu s dalšími 45 000 běžci různých národností z více jak 100 států a s cílem na olympijském stadiónu, to byl skutečně, jak sama paní Karla uvádí, nezapomenutelný zážitek.

Většina lidí z Města Albrechtic ji zná jako vstřícnou a usměvavou sestřičku z ordinace paní MUDr. Hany Jelínkové. Málokdo ale ví, že se již pět let aktivně věnuje hobby běhu a jak sama dodává, běhu pro radost, kdy při sportování hledá krásy kolem sebe. Co ale tají, a co určitě stojí za zmínku je, že při každé příležitosti podporuje jako dárce „Lékaře bez hranic“ a pomáhá tak zprostředkovaně potřebným lidem.

Děkujeme paní Karle Smolíkové za propagaci zámku v Linhartovech a přejeme řadu další sportovních výkonů pro radost nás všech.

Foto archív Karla Smolíková, text Karel Knapp

Téma: