Zámek už je plný vajíček

Kdo v průběhu února navštívil Jaroslava Hrubého v jeho domácím ateliéru, nestačil se divit. Ač v bytě bylo příjemně teplo, kastelán měl na pravé ruce, ve které držel speciální nožík, docela tlustou rukavici. To proto, že si chránil oteklé prsty z několikadenního a mnohahodinového vyřezávání papírových vajíček z barevného papíru.

Jeho záměr je jasný. Vytvořit na zámku co nejpřívětivější prostředí, aby se v sobotu 28. března 2020 v době od 9 do 16 hodin koupěchtivým návštěvníkům a k dnešnímu dni šedesáti pěti přihlášeným prodejcům na tradičním Velikonočním jarmarku líbilo. A tak jedny vajíčka vyřezával a prořezával, aby jiná vajíčka nalepováním odřezků různých barev a tvarů zdobil.

Člověk míní, pánbůh mění. Až na zámku, při umývání oken, kastelán zjistil, že k vyzdobení všech oken ještě nějaká vajíčka chybí. Zima ne zima, musel pokračovat ve vyřezávání i na zámku. Až pojedete kolem, mrkněte. Výzdoba v oknech už je vidět. Zároveň se pracuje i na výzdobě vnitřní.

Prodávat se bude různý sortiment převážně ručně vyrobeného zboží z přírodních materiálů. Pro ty, co se na zámek do Linhartov na Velikonoční jarmark chystají poprvé a chtějí vědět, na co se mohou těšit, stačí věnovat pár minut svého času a podívat se na texty a videa vztahující se k jarmarkům minulým. A to se ještě podařilo kastelánovi, dle jeho sdělení, zajistit několik prodejců, kteří budou na zámku prodávat úplně poprvé.

Je na co se těšit. Přijet můžete vlakem, autobusem, autem, podle počasí i na kole. Nezapomeňte si s sebou vzít víc peněz, než je symbolické dvacetikorunové vstupné. Protože nebudou chybět ani prodejci něčeho dobrého k zakousnutí i uhašení žízně.

Foto-video Karel Knapp

Téma: