Duvilax a Balakryl

Štaflík a Špagetka, Hurvínek a Mánička, Ferda Mravenec a Beruška i Křemílek a Vochomůrka. Taková souvislost mě mezi pohádkovými dvojicemi napadla, když jsem při jedné z návštěv kastelána na zámku viděl, jak při vytváření historických postav pro „Papírový svět hraběte Sedlnického“ z lepenky a papíru stále a neoddělitelně používá lepidlo Duvilax a barvy mnoha různých odstínů pod označením Balakryl.  Některé vzpomínané dvojice s jejich využitím již v minulosti pro radost dětí vytvořil.

Stačí nahlédnout do jedné z místností sousedících s provizorním výtvarným ateliérem kastelána a máte pocit, že jste se ocitli v pohádkovém světě desítek postav v životní velikosti. Zbrojnoši v plné zbroji, hudebníci, malíř, kuchař a kuchtíci, karbaníci, panny a paní. Samozřejmě i hrabě Sedlnický a jeho manželka. Každá postava s jiným výrazem v obličeji. A co je u ženského pohlaví obzvlášť důležité, nenajdete ani jedny stejné šaty.

Jaroslav Hrubý už vytvořil  s využitím lepidla Duvilax a barev Balakryl téměř padesátku krásných postav, které se stanou součástí expozic a budou vítat návštěvníky zámku při slavnostním zahájení sezóny 2021. Jak znám kastelána, je docela možná, že jednou vytvoří vlastní pohádkovou dvojici. Duvilax a Balakryl.

První jméno patří k firmě Den Braven z Úvalna, zastoupené manažerkou paní Pavlou Šmidákovou. Dle sdělení kastelána mu již druhým rokem poskytuje sponzorsky docela velké množství nezbytného lepidla Duvilax, bez něhož by nebylo možné některé prostorové práce vůbec vytvořit.

Druhé jméno patří firmě vyrábějící kvalitní barvy pod značkou Balakryl, a to v mnoha různobarevných odstínech. PPG Deco Czech a. s. Dům barev na ulici Boženy Němcové z Krnova, prostřednictvím vedoucí prodejny paní Babíkové v návaznosti na aktivity manažera firmy pana Bukala také již dva roky sponzorsky podporuje kastelánovy aktivity. Pan Hrubý, jak jinak, moc děkuje jménem všech přátel zámku v Linhartovech a těší se na další spolupráci.

Foto-video a text Karel Knapp

Téma: