Valašský vojvoda? Začít rok 2023 tím nejlepším

Nejdříve na zámek v Linhartovech dorazí 7. ledna vynikající a všude žádaný folklórní soubor Valašský vojvoda, v sobotu 29. dubna 2023 bude následovat slavnostní otevření turistické sezóny. Dá se očekávat i návštěva komisařů z pelhřimovské Agentury Dobrý den.

Kastelán už nyní vše připravuje na vystoupení souboru Valašský vojvoda…

Zámecká sezóna 2023 bude slavnostně zahájena podle plánu v sobotu 29. dubna 2023 v deset hodin. Nové expozice i umělecká díla výtvarníků a fotografů bude doplňovat 106 soch ze souboru „Papírového světa hraběte Sedlnického“. Vše nasvědčuje tomu, že výsledek více než dvouleté práce kastelána Jaroslava Hrubého přijedou posoudit komisaři pelhřimovské Agentury Dobrý den a rozhodnou, zda dojde k jeho zapsání do České knihy rekordů.

Zkrácený záznam z vystoupení souboru Valašský vojvoda na zámku (7. prosince 2018)

Hned z počátku nového roku, v sobotu 7. ledna 2023 se naskytne především milovníkům cimbálové muziky, lidových písní, tanců a zvyků výborná příležitost, proč zavítat do zámku v Linhartovech. Od 17 hodin tu bude vystupovat soubor Valašský vojvoda.

K vytvoření příjemné atmosféry napomůže výzdoba sálu…

Vlastník řady významných ocenění a titulů, který za dobu své existence vystupoval po celé České republice i v zahraničí. V bývalé NDR, Turecku, Polsku, Francii, Španělsku, Japonsku, Ukrajině, Maďarsku, Holandsku, Jordánsku, Rusku a kdo ví, kde ještě. Samozřejmostí je spolupráce s Českou televizí i rozhlasem v Ostravě.

Jedním z výsledků rekonstrukčních a sanačních prací jsou krásné prostory…

V roce 1999 se soubor ve Vatikánu podílel na slavnostním programu při příležitosti předávání vánočního stromu z ČR Svatému otci Janu Pavlovi II. a zde také vzniklo přátelství s kastelánem Jaroslavem Hrubým, jehož výsledkem je již čtvrtý koncert souboru na linhartovském zámku.

Pro návštěvníky je připraveno již nyní sto dvacet míst k sezení…

Kastelánovi se po čtyřleté přestávce podařilo opětovně získat vystoupení hudebníků a tanečníků pro všechny, kteří mají rádi lidové tradice. Už dnes si můžete být jisti, že vás vystoupení, kde se zpívá, tancuje a vše je doplněno ukázkou lidových zvyků, nadchne.

Na vaši návštěvu se těší kastelán s přáteli linhartovského zámku…

Mudrci z východu – Tři králové se slaví každoročně 6. ledna. Jde o dvanáctý den Vánoc a Vánoce jím prakticky končí. Proto je mnohde zvykem na Tři krále odstrojit a uklidit vánoční stromeček. Jestli bude tento den kastelán doma odstrojovat stromeček, to se neví. Ale je docela možné, že se na zámku  o den později, v době vystoupení folklórního souboru Valašský vojvoda jím vytvoření Tři králové mezi návštěvníky také objeví.

Foto-video a text Karel Knapp

Téma: