Na vernisáži vystoupí klavírista BcA. D. Jun

  • Home
  • Články
  • Na vernisáži vystoupí klavírista BcA. D. Jun

BcA. Daniel Jun (*1990) se o hudbu zajímal již od raného dětství, klavír začal studovat na ZUŠ Bedřicha Smetany v Litomyšli. Po úspěchu na Národní soutěži ZUŠ v roce 2005 se rozhodl pro studium klavíru na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži v klavírní třídě MgA. Vandy Jandové a naplno se věnovat hudbě a hře na klavír. V březnu 2010 se stal finalistou 29. ročníku Mezinárodní klavírní soutěže Bedřicha Smetany v Plzni.

V březnu 2012 provedl v Lipsku Lisztovu Sonátu h moll a další vrcholná díla klavírní literatury na koncertě věnovaném zemřelým osobnostem Opery Lipsko. V dubnu 2012 absolvoval konzervatoř klavírním koncertem č.1 Es dur Ference Liszta za doprovodu Symfonického orchestru Konzervatoře P. J. Vejvanovského pod taktovkou MgA. Viktora Kozánka. V říjnu 2012 nastoupil na HF JAMU v Brně do klavírní třídy prof. Aleny Vlasákové, kde nyní studuje v magisterském programu. Již za studií se věnuje pravidelné koncertní činnosti, od roku 2005 má na kontě několik set koncertních vystoupení v České republice i v zahraničí. 

 Ve většině případů se jedná o klavírní recitály, které sám provází slovem, čímž se snaží artificiální hudbu přiblížit širším posluchačským kruhům. Na řadu pódií se pravidelně vrací, součástí jeho koncertní činnosti jsou i výchovné koncerty. Věnuje se intenzivně také komorní hudbě. Na JAMU v Brně působil již od roku 2007 jako studijní model klavírního oddělení a účastní se při svém studiu také masterclassů s dalšími významnými českými i zahraničními pianisty, např. Karlem Košárkem, Ivanem Klánským, Janem Jiraským, Jonathanem Anerem (Německo), Aleksandrou Radosavljevic (Bosna a Hercegovina), Jánisem Maleckis (Litva), Otto Niederdorfer (Rakousko) a řadou dalších.

V současné době se připravuje na další klavírní recitály, které budou probíhat v průběhu koncertní sezóny 2016/2017. V dubnu 2014 získal 2. cenu na 2. ročníku mezinárodní klavírní soutěže "Notes In Harmony" v italské Bettoně (prov. Perugia). V květnu 2014 získal 2. cenu na 16. ročníku mezinárodní hudební soutěže "EUTERPE", která se konala v Coratu (provincie Bari, Itálie). V červnu 2015 získal 3. cenu na 5. ročníku mezinárodní soutěže „Youth Academy Award“ v Římě.

Foto a text BcA. D. Jun

Napište nám názor