Noční prohlídka zámku – rekordní návštěva

  • Home
  • Články
  • Noční prohlídka zámku – rekordní návštěva

Tentokrát, bohužel, bez ohňostroje. Zbožné přání kastelána a jeho pomocníků se nevyplnilo. Vydatné srážky stále nikde, a tak se není čemu divit, že vedení Moravskoslezského kraje zákaz používání otevřeného ohně, v to počítaje i pořádání ohňostrojů, do sobotního večera neodvolalo.

Krátké video v délce 5:53…

Na Osoblažsku i Krnovsku přibývá různých zájmových, kulturních a společenských akcí. V sobotu 18. srpna také byly. Dobročinná akce „Dobré srdce Krnova“, ve Slezských Rudolticích dožínky. K nim se úspěšně přiřadila naše „Noční prohlídka“. Připravená parkoviště, dostatek občerstvení a zámek osvětlený 9 450 svíčkami, které v předstihu před zahájením ve dvacet hodin začalo zapalovat dvacet zkušených světlonošů.

Pořadatelé se snažili nasměrovat prohlídku do sklepení, které tentokrát patřilo postavičkám z večerníčků a pohádek. Kastelán je vytvářel z papíru, s občasnou pomocí svého týmu, víc jak půl roku. A nestačilo je jen slepit v nadživotní velikosti z několika vrstev lepenky a papíru. Ke slovu následně přišly i štětce a barvy. Ty teprve Ferdovi Mravencovi, Berušce i Brouku Pytlíkovi dodaly to správné vzezření.

Bez roztomilého make-upu se nakonec neobešli ani Štaflík se Špagetkou či Křemílek s Vochomůrkou. Karafiátovi Broučci jakbysmet. Zajímavou podívanou nabídly rovněž obě nadzemní podlaží.

V nich jsou expozice stálé, jako jsou pohádkové postavičky od keramika Jana Kutálka nebo díla malířů vystavená v zámecké obrazárně a také většina zcela nových expozic – retro hračky, sbírky panenek, modely českých zámků a hradů, výstava Poštovnictví – díla Adolfa Borna, 2 000 miniatur lahviček s alkoholickými nápoji z celého světa, modely osobních aut, plechové hračky, postavičky vyrobené z dřeva a drátů aj.

Pozornost dětí si vysloužila expozice pravěkých zvířat pocházející opět z rukou kastelána, stejně jako obrovská ryba, která byla nebezpečná především zlobivým dětem. Kdo však našel odvahu a prolezl jejími útrobami, získal mini diplom „Linhartovského nebojsy“. V zámku bylo od svíček docela teplo.

Všem proto přišel vhod podvečerní venkovní vánek a nabídka občerstvení. Nápoje všechno druhu, teplé i studené. Klobásky, steaky, hranolky. Ohňostroj letos nebyl. Kdo přesto zvrátil hlavu k bezmračné obloze, viděl hvězdy. A to také nebylo k zahození. A těch svíček nakonec nebylo 9 000, ale 9 450, jak sdělil kastelán Jaroslav Hrubý.

Foto-video a text Karel Knapp

Napište nám názor