Příprava expozic pro rok 2018 finišuje

Účastníci slavnostního zahájení zámecké sezóny a kulturního léta 2018 vstoupí do zámku v sobotu 12. května. Do té doby musí být ve všech prostorách, kam mají návštěvníci přístup, vytřené podlahy, umytá okna i skla ve vitrínách, uklizena sociální zařízení.

Adolf Born – známková tvorba, mapa Giro d´Italia a tým "Dvojky"…

Kastelán Jaroslav Hrubý jako vždy neponechává nic náhodě, uklízí se skoro denně, jak to jen trochu jde. Všichni stálí spolupracovníci se pravidelně střídají podle potřeby. Ten, kdo je s nimi ale pokaždé, je Jaroslav Hrubý. A když zrovna něco nepřeváží nebo neumývá podlahy, věnuje se přípravě expozic. 

 

Miniaturní likérové lahvičky ze sbírky p. Haralda Rosnera…

Proto i v současné době týden co týden někam cestuje. Jednou je to do Prahy do Poštovního muzea pro materiál na expozici známkové tvorby Adolfa Borna, jindy zase přiveze fotografie z výpravy týmu koloběžkářů, účastníků projektu KICK ITALY 2017, který je spojen s nadačním fondem Petra Koukala. Motto akce je příznačné: „MÁŠ KOULE ŽÍT?"

Porcelán značky "Cibulák" se sbírky paní Dušany Rosnerové…

Petr je osminásobným mistrem České republiky v badmintonu, je to mladý kluk, ročník 85. V roce 2010 se léčil ze závažného onemocnění, rakoviny varlat. Naštěstí úspěšně. Posléze založil Nadační fond Petra Koukala a v rámci projektu „STK pro chlapy" se snaží změnit myšlení a chování mužů. Jeho heslem je: „Až se chlapi začnou starat o své zdraví jako o auta, budeme mít vyhráno!"

Tým "Dvojky"…

Projekt KICK ITALY 2017 zorganizovalo 7 statečných chlapců, kteří už před třemi lety absolvovali na koloběžkách slavný závod Tour de France a loni bylo pro ně výzvou neméně slavné, ale náročnější, Giro d´ Italia. Celou trasu dlouhou 3572km jeli vždy den před oficiálním závodem cyklistů. A za tým Dvojky se ke klukům přidali, a to na posledních 7 etap.

 

Příprava rozšířené expozice "Křesťanství"…

Na koloběžkách jeli dva, marketér a produkční Jakub Hritz a Jakub Kaloč. Celou akci z místa zaznamenával a dokumentoval další kolega Dvojky Adam Kebrt, který se stará o obsahovou stránku webu. Celková délka trasy byla 992km. Účastníci se snažili z ní ukousnout nejdelší kus. Protože i na Dvojce chtějí aktivovat povědomí veřejnosti o hrozbách nejen rakoviny, ale také dalších nemocí a přispět ke zvýšení preventivní péče každého o své zdraví.

 

Rozšířená expozice pajduláků od keramika Jana Kutálka…

Adolf Born je významný grafik a karikaturista. Narodil se 12. června 1930 v České Velenici, zemřel 22. května 2016 v Praze. Ilustroval 230 knižních titulů, spolupracoval na tvorbě 22 kreslených filmů a 50 dílech seriálu trikových filmů. Tvořil mimo jiné barevné litografie vysoké kvality. 

 

Známková tvorba Adolfa Borna zapůjčená Poštovním muzem Praha…

Za tvorbu v oboru kresleného filmu, grafiky a knižních ilustrací obdržel Adolf Born mnoho uměleckých cen v různých zemích. V Itálii, Francii, Španělsku, Finsku, v obou bývalých německých státech NSR a NDR, Turecku, Iránu, Kanadě a Austrálii. Ve světě filmu byl známý hlavně díky kresleným postavičkám Macha a Šebestové. V povědomí lidí je také známková tvorba Adolfa Borna. Poštovní muzeum v Praze pro letošní sezónu zapůjčuje zámku v Linhartovech expozici jeho děl.

Napište nám názor