Víc svíček než hvězd na obloze

Noční prohlídka? Víc svíček než hvězd na obloze. Nevěříte? V takovém případě si vše můžete ověřit sami. Stačí přijít na noční prohlídku zámku v sobotu 19. srpna 2017 a mít dobré oči nebo pořádné brýle. Těžko si vybrat, co bude jednodušší. Jestli nejdřív počítat hvězdy na letní obloze a pak svíčky osvětlující jako jediný zdroj světla celý zámek od sklepa až „po střechu“ nebo obráceně.

 Anebo nedělat ani jedno, může být přece zamračeno (snad nebude pršet, to by mohlo pokazit závěrečný ohňostroj) nebo se vám jen nebude chtít. Pak věřte informacím z hvězdárny v Rokycanech i kastelánu Jaroslavu Hrubému, že zatím co na jasném nebi můžeme z jednoho pozorovatelského místa v České republice vidět najednou nejvíc 2 000 až 2 500 hvězd, svíček na zámku bude 8 500. O pět set víc než loni.

Výtvarné objekty od Rudiho Lorenze před instalací… (zvětšení kliknutím)

Kastelán má rád rekordy a překvapení. To by asi chtělo zápis do Guinessovy knihy rekordů! To ale není podstatné. Na co se můžete i se svými dětmi a vnoučaty těšit? Hlavním tahákem zejména bude sklepení, kdy podmořský svět z roku 2015prehistorická zvířata z roku 2016 vystřídá neméně lákavá expozice, pro letošní rok na téma „Vesmír a mimozemské civilizace“. Už jste někdy viděli létající talíř a raketoplán ve sklepě? Ne? Teď budete mít příležitost vše vidět na vlastní oči.

 

Kastelán se vítá s dětmi v recepci zámku…

Za zhlédnutí za svitu mihotavého světla bude stát i 16 nových zámeckých expozic a jako bonus nejnovější výtvarné práce, které na vernisáži 5. srpna 2017 představí návštěvníkům Rudi Lorenz z Brna, Ginter Konečný z Krnova a polští výtvarníci. A až vás přepadne únava, můžete využít bohatého občerstvení pro malé a velké. A pak už jen ten slíbený ohňostroj.

Video, foto a text Karel Knapp

Napište nám názor